Levy banner
Pravý banner
MENU
0 0,00
Nakupte ešte za 40
a dopravu máte ZADARMO.
MENU

Ako vymeniť žiarovku?

O svetelných zdrojoch

Tatiana

Sú rôzne druhy žiaroviek, veľké, malé, so širokou aj užšou päticou, viac či menej Wattové... Ak sa nejedná o zložité zakrytované svietidlo, je ich výmena jednoduchá

Ako poznám, že je žiarovka prasknutá?

Pod bežnou žiarovkou rozumieme žiarovku so skrutkovacou päticou.  Predtým boli žiarovky vyrobené len z číreho skla, a tak ich prepálené vlákno bolo viditeľné na prvý pohľad. Tak sa poznalo, že žiarovku už nerozsvietime.

Takých žiaroviek ale bývá v domácnosti už pomenej a klasické wattové žiarovky s vláknom sa už pre svoju neekologičnosť nevyrábajú. Výnimku tvoria  priemyselné halogénové žiarovky, ktoré sú podobné klasickým žiarovkám, tiež sa u nich rozpaľuje vlákno, ale vnútro telesa žiarovky je vyplnené plynom. U nich práve môže dôjsť k prepáleniu vlákna.

 

Stává sa, že pri prehorení vlákna žiarovky vypadnú aj poistky alebo ističe, ľudovo povedané vypadne elektrika.  Rovnako tak, môže vypadnúť prúd, keď dosluhuje LED alebo úsporná žiarovka. Predchádza tomu slabší výkon (svietivosť) žiarovky, preblikávanie, oneskorený štart svietenia, alebo tiež náhle ukončenie svietenia.

Či už sa žiarovka pripomína s ukončením svietenia akokoľvek, je potrebné pamätať na to, že výmenu uskutočňujeme vždy bezpečne s vypnutým prúdom.

Preto, pokiaľ pri prasknutí, vlastne ide o prehorenie vlákna žiarovky, vypadnú aj poistky či ističe, nenahadzujeme ich pred výmenou, aby do svietidla nešiel žiadny prúd. Pokiaľ žiarovka praskla a istič nevypadol, vypneme ho pre daný okruh.

 

Ako na výmenu žiarovky

Najprv teda vypneme prúd. Stačí sa len presvedčiť, či do svietidla neprúdi, či je vypínač vypnutý.

Vyskrutkujeme starú žiarovku a miesto nej zasadíme do pätice novú s príslušnými hodnotami príkonu a maximálneho dovoleného napätia.

Je nutné sa pozrieť na starú žiarovku a nájsť údaj o jej príkone. Pokiaľ je tento údaj už zmazaný dlhým používaním, je potrebné vyhľadať na svietidle malú tabuľku. Tam sa udáva aj maximálny príkon, aký môže žiarovka mať. Nedávame teda do svetla žiarovky s vyšším príkonom.

  

Pätica žiarovky

Okrem príkonu žiarovky, svietivosti a teploty svetla volíme tiež správnu päticu žiarovky. Ak je svetlo prispôsobené pre päticu žiarovky E27 potom do svietidla neumiestníme žiadnu inú žiarovku, ako s päticou E27. Ďalšie informácie o typoch pätíc žiaroviek si môžete prečítať v článku O typoch pätic a závitoch.

Bezpečnosť

Nielen štandardné náležitosti, ale aj doporučenie výrobcu svietidla, je dôležité sledovať. Napríklad pokiaľ výrobca lampy s úzkým kovovým tienidlom uvádza, že svietidlo je možné osádzať len žiarovkou s predným svietením (rozptylom) alebo s tepelným tienením, mali by sme túto radu rešpektovať. Inak hrozí, že nám zhorí nielen žiarovka, ale aj lampa, prípadne celý byt.

 

Výmena LED a úspornej žiarovky

Novú žiarovku vyberieme z krabičky radšej v rukaviciach. Hovorí sa, že odtlačky prstov spôsobujú menšiu svetlosť a väčšiu poruchovosť. Žiarovku zaskrutkujeme.

Pokiaľ je všetko v poriadku, nahodíme istič, a tým pádom by malo všetko svietiť.

Môže sa však stať, že ani po nahodení poistiek sa byt nerozsvieti alebo poistka vypadne okamžite znovu. Potom nie je len chyba v žiarovke, ale aj inde. Môže ísť o staré svietidlo a niečo sa prepálilo vo vnútri. Je to niekedy zložité a chcelo by to radšej odborníka.

Chyba môže byť aj inde, potom je potrebné vypnúť, alebo radšej vytiahnúť zo zásuviek všetky spotrebiče. Potom by mohli už ističe naskočiť. Pokiaľ sa tak nestane, je chyba v rozvode, a to chce odborníka!

 

Výmena reflektorových žiaroviek

Reflektorové halogénové žiarovky sú podstatne menšie ako žiarovky obyčajné, ale tiež dlhšie vydržia, a čo je asi najdôležitejšie, pri rovnakom príkone podstatne viac svieti.

Postupujeme rovnako ako u žiaroviek bežných. Reflektorové žiarovky ale majú bajonetový závit, a nie skrutkovací, preto stačí ich len trochu pootočiť. Až budeme počuť slabé zakliknutie, tak prestaneme tlačiť, žiarovka je na svojom mieste.

Pretože sa halogénové žiarovky používajú buď na 230V, alebo na 12V, je nutné maximálne povolené napätie radšej trikrát skontrolovať.

 

Výmena LED reflektorovej diódy

V poslednej dobe sa tiež vyrábajú reflektorové žiarovky s LED diódami. Tie sú len na 12V a pre ich zapojenie je nutná správna polarita. Tu skontrolujeme elektrickým altimetrom. Pokiaľ nevieme, kde je plus pól zdroja a kde mínus, nikdy žiarovku nezapojujeme štýlom - pokus omyl! LEDky by sme zničili a možno by sa nám podarilo spáliť trafo.


Výmena žiarivky

Žiarivková trubica je spravidla vybavená dvomi kolíkmi a svetlo pätkou, do ktorej sa trubica jednoduchým pootočením zasunie a zaklapne.

 

Výmena žiarovky GU10 v bodovom svetle

Tu sa spravidla stretávame so žiarovkou GU10 bajonetovou päticou  pri výmene stačí na starú žiarovku zatlačiť a pootočiť ju asi o 30 stupňov proti smere hodinových ručičiek. Novú žiarovku potom stačí vložiť do závitu tak, aby sa elektródami žiarovky trafila do rozšírenia bajonetu, zatlačiť a pootočiť v smere hodinových ručičiek.

 

Je možná výmena LED modulu?

Životnosť LED svetelných zdrojov, je vo väčšine prípadov viac než 30.000 prevádzkových hodín. Taká doba životnosti síce nie je večnosť, ale obyčajne sa jedná o dostatočnú životnosť odpovedajúcu všeobecnému zastaraniu svietidla, kedy užívateľ svietidlo vrámci rekonštrukcie vymení za iné.

U väčšiny LED svietidiel je možné vykonať výmenu LED svetelného zdroja, ale určite nie svojpomocne. Zásah sa prevádza v oblasti tzv. "živých častí pod napätím". Výmenu obyčajne zvládne zručný elektrikár, alebo šikovný kutil, ovládajúci zásady práce s mikroelektronikou.

Je možná zámena klasickej žiarivky na LED trubicu? 

Nie!

Pre fungovanie LED žiariviek (trubíc) v svietidlách pre klasické fluorescenčné žiarivky je potrebné vykonať úpravy. Vychádza to z odlišného princípu fungovania LED žiariviek a žiariviek klasických, plnených plynom. Úpravu žiarivkového svietidla by mal vždy prevádzať autorizovaný elektrikár, určite nie laik.

Záverom

Či už vymieňate žiarovku v lustri alebo stolnej lampe, nezabudnitete na vlastnú bezpečnosť. Svietidlo majte vždy odpojené od prúdu, nespálte sa od prípadne zahriatej žiarovky (pokiaľ ju vymieňate ihneď po zhasnutí svietidla) a tiež sa snažte akokoľvek neponičiť sklenenú banku žiarovky. Predchádzajte tomu použitím kožených rukavíc alebo aspoň kuchynskej látkovej utierky.

A v prípade, že by sa predsa len stalo, že sa žiarovka zlomí a vám zostane v ruke sklenená banka a závit trčí v svietidle, prizvite si na pomoc jemné kliešte pre vytočenie zbytku, alebo prázdnu a vysušenú PET fľašu s uzáverom (víčkom), ktoré dokáže nahradiť chýbajúcu banku. Návody ako na to, určite nájdete na YouTube.

 

 

Autor článku:

Tatiana
Tatiana Špecialista zákazníckeho servisu

Tatiana nie je len špecialistkou zákazníckeho servisu, ale tiež fanúšikom moderného LED osvetlenia. Vo svojich článkoch vám poradí ako ušetriť elektrinu alebo ako správne vybrať žiarovku. Tiež vám poskytne množstvo tipov ako dokonale osvetliť váš dom aj záhradu.

Spýtajte sa na čokoľvek

Mariana

Poradím s výberom aj technickými zádrhelmi.

02 33 456 390(Po-Pia, 7-18:00 hod.)

Spýtajte sa
 

Copyright © 1994 – 2024 Donoci, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Info o spracovaní osobných údajov. i