Levy banner
Pravý banner
MENU
0 0,00
Nakupte ešte za 40
a dopravu máte ZADARMO.
MENU

Pôsobenie priameho a nepriameho osvetlenia

Aktuality a oznámenia

Tatiana

Pre pohodu v každej miestnosti, je potrebné vzájomne kombinovať priame a nepriame osvetlenie. Ich rovnováha pôsobí blahodárne na našu psychiku a zmysly.

Priame osvetlenie je to, ktoré prinášajú svetelné zdroje, čo poznáme. Teda žiarovky v lustroch, lampách a závesných svietidlách. Je to perfektné svetlo na čítanie a vôbec prácu. Naopak nepriame osvetlenie je svetlo, ktoré sa odráža od stropu, steny, zrkadiel a osvetľuje spätne priestor. Nedochádza k nepríjemnému oslneniu a nevznikajú kontrastné tiene, ako je tomu u priameho osvetlenia.

Na druhú stranu ale platí, že priame osvetlenie je zdrojom toho nepriameho, za účasti interiérového vybavenia a farieb stien aj nábytku, alebo drobných detailov a doplnkov interiéru.

Hlavnými odrazovými plochami sa tak môžu stať biele steny, sklenené plochy interiéru - ako zrkadlá a sklenené dvierka či chrómové detaily nábytku.


Nevyhnutná relaxácia

Nepriame osvetlenie je potrebné všade tam, kde sa oddychuje. A netýka sa to jen spálne. Uvítate ho trebárs aj v kúpeľni pri relaxačnom kúpeli, ale aj v čakárni u zubára, kde navodí atmosféru, ktorá znižuje prebytočný stres. Nepriame osvetlenie je dôležité aj pre sledovanie televízie. Vaše oči nebudú toľko namáhané žiariacou obrazovkou a kontrastom s tmavou stenou. Postačí rozsvietená lampička za televíziou, nasmerovaná na strop nad televíziou, kde dochádza k odrazu svetla napríklad od stropu a potlačovanie kontrastu medzi obrazovkou a stenou za televíziou.


Sofistikované riešenie pre nepriame osvetlenie

Ako zdroje na nepriame osvetlenie môžete prakticky použiť najrôznejšie druhy svetiel. Je potrebné dodržať pravidlo, že samotný zdroj svietenia by mal byť skrytý, aby nedochádzalo k priamemu osvetľovaniu priestoru. Nie je nutné zdroje svietenia umiestňovať jen do zákutí, alebo za nejaké predmety, kam nie je vidieť. Možno ich efektívne zakryť sádrokartónovou rímsou pri strope.

Osvetliť nepriamo miestnosť dokážete napríklad LED zápustnými svetlami alebo podhľadovými bodovkami. Rovnako tak môžete využiť funkčné osvetlenie zaujímavého prvku v interiéru, umiestneného v rohu miestnosti tak, že je svetelný paprsok smerovaný chrbtom k miestnosti. Odraz od steny vytvorí svetelný odraz, ktorý nepriamo osvieti zostávajúci priestor.

Predstavte si bodové osvetlenie schodov, umiestnené nad jednotlivými stupienkami schodiska. Pozdĺž schodiska je chrómové madlo, ktoré je vďaka odrazu od schodov nepriamo nasvietené, aj keď je vyššie, než zdroj svietenia namierený na jednotlivé schody. Nepriame osvetlenie zaistí dostatočnú viditeľnosť madla na bezpečnú chôdzu.


Ako sa vytvára nepriame osvetlenie

Takto môžete osvetliť naozaj čokoľvek. Interiérový návrhári nábytku osadzujú vitríny nejakým typom svetelného zdroja, a vďaka tomu napomáhajú vytvárať nepriame osvetlenie miestnosti.



Veľmi dobrým pomocníkom na nepriame osvetlenie sú LED pásky. Ich umiestnenie pod police alebo okenné rímsy vytvárajú nepriame osvetlenie a zvyšujú bezpečnosť pre užívateľa interiéru. Zároveň aj výrobcovia svietidiel už zohľadňujú potrebu nepriameho osvetlenia v interiéri. Pri návrhu svietidiel si napomáhajú rôznymi odrazovými plochami, chromovanými dielmi a hliníkovými rámmi. Nasmerovanie zdroja svietidla na strop s pomocou odrazových plôch vytvorí nepriame osvetlenie, ktoré sa dá využiť v miestnostiach bytu aj značkových predajniach a pivných baroch pri posedení.

Autor článku:

Tatiana
Tatiana Špecialista zákazníckeho servisu

Tatiana nie je len špecialistkou zákazníckeho servisu, ale tiež fanúšikom moderného LED osvetlenia. Vo svojich článkoch vám poradí ako ušetriť elektrinu alebo ako správne vybrať žiarovku. Tiež vám poskytne množstvo tipov ako dokonale osvetliť váš dom aj záhradu.

Spýtajte sa na čokoľvek

Mariana

Poradím s výberom aj technickými zádrhelmi.

02 33 456 390(Po-Pia, 7-18:00 hod.)

Spýtajte sa
 

Copyright © 1994 – 2024 Donoci, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Info o spracovaní osobných údajov. i