Garantujeme vám najnižšie ceny! Ak rovnaký produkt nájdete niekde lacnejšie, dostanete ho od nás ešte lacnejšie! viac informacií

volajte 0233 456 390 až do 18:00 hod

0
Obľúbené produkty:
0

Nemáte žiadne obľúbené produkty.

Levý banner
Pravý banner
Kategórie

Pri výbere osvetlenia dbajte na bezpečnosť

Výber svietidla do domácnosti sa nevyplatí podceňovať. Aj keď máte množstvo predstáv a fantázií, pri výbere by mal mať posledné slovo rozum a technické zázemie miesta, kam bude svietidlo umiestnené.

Čísla IP svietidiel

Hlavným ukazateľom bezpečnosti je IP krytie. Hodnota nám udáva ochranu proti vniknutiu vody a prachu. Na stupnici od 0 do 8 platí, že čím vyššie je dvojciferné číslo, tým vyššie je jeho krytie. 

Praktické využitie označenia IP krytia určuje predovšetkým vhodnosť využitia osvetlenia pre vnútornú alebo pre vonkajšiu inštaláciu, poprípade vhodnosti osvetlenia do kúpeľne a sauny alebo do izby bez vznikajúcej vlhkosti.

K lepšiemu pochopeniu princípu číslovania IP krytia pomôže článok IP krytie.

Inštalácia osvetlenia na horľavé podklady a do horľavých podkladov

Na aké stavebné materiály a prvky sa svietidlá inštalujú? Sú to často drevené obklady, plastové podhľady, drevotrieskové dosky, odľahčené priečky, duté steny a iné prvky stavebnicového charakteru. Neraz sa vďaka povrchovej úprave tvária ako murivo alebo obdobný nehorľavý materiál.

V skutočnosti sú základom horľavé materiály. Podľa podkladového materiálu by malo použité svietidlo mať označenie, že je schválené pre montáž na konkrétny materiál. Svietidlá sú dovolené len také, ktoré majú obmedzenú povrchovú teplotu. V miestach s nebezpečím horľavých prachov a vlákien musia konštrukcie svietidiel zaisťovať, aby ich povrchová teplota aj v prípade poruchy bola obmedzená a na povrchu sa nehromadil prach v nebezpečnom množstve.

Na svietidlách, bez údajov výrobcu, musia byť bodové svietidlá a úzkouhlé svetlomety umiestnené od zápalných materiálov vo vzdialenosti: 
– do 100 W 0,5 m
– od 100 do 300 W 0,8 m
– od 300 do 500 W 1 m.

Zároveň rešpektujte značky a odporúčania uvedené ako bezpečnostné pokyny na našich výrobkoch v e-shope. 

 

Pozor na bezpečnosť pri výbere detského osvetlenia

Všetci vieme, aké zvedavé deti dokážu byť. Aby ste preto minimalizovali riziká vzniku úrazu, je potrebné osvojiť si niekoľko základných rád. Detská lampička by mala byť na stole vždy bezpečne ukotvená. Do detskej izby nie sú vhodné stojacie lampy, ktoré väčšinou disponujú dlhými káblami, o ktoré môže dieťa zakopnúť a spôsobiť si úraz. Prednosť dávajte len značkovým a certifikovaným svietidlám, kde je zabezpečená ich maximálna bezpečnosť.

null 

A čo viac

Konštrukcia svietidla musí zabrániť vypadnutiu vhodnej žiarovky alebo iného svetelného zdroja a horúcich častí zo svietidla. Ak to hrozí, potom vedzte, že svetlo neprešlo certifikovanou európskou kontrolou a je potrebné ho ihneď vymeniť.

Kde vyberať?

Z informácií popísaných vyššie je vhodné vyberať tam, kde okrem obrázku a základných parametrov, poprípade ľahkého popisu, sú správne uvedené aj údaje o krytí svietidla, ktoré hľadáte. Odporučiť vám môžeme náš e-shop aj technickú podporu Rent.sk.

Súvisiaci tovar

Copyright © 1990 – 2020 Rent.sk. Všetky práva vyhradené. Info o spracovaní osobných údajov. i