Garantujeme vám najnižšie ceny! Ak rovnaký produkt nájdete niekde lacnejšie, dostanete ho od nás ešte lacnejšie! viac informacií

volajte 0233 456 390 až do 20:00 hod

0
Obľúbené produkty:
0

Nemáte žiadne obľúbené produkty.

Levy banner
Pravý banner
Kategórie

Ako vybrať správnu farbu svetla?

Do spálne je lepší zdroj s teplou bielou farbou svetla, zatiaľ čo napríklad do kuchyne je vhodnejšie žiarovka s chladne bielou farbou.

Pri nákupe svetelného zdroja si zistite dva najdôležitejšie údaje - počet lúmenov a farbu sveta. O tom, prečo je dôležité poznať počet lúmenov sa dočítate v našom článku Čím možno nahradiť klasickú vláknovú žiarovku? a o tipoch pri výbere správnej farby svetla sa dozviete na nasledujúcich riadkoch. 
 
Pre prehľadnosť je dobré si farby svetla rozdeliť do troch typov: teplá biela farba, chladneábiela farba a denná biela farba. Faktor, v ktorom sa navzájom odlišujú je počet kelvinov. Teplá biela farba2 600-3 200 K, chladná biela farba do 5 000 K a nad 5 000 K sa potom jedná o dennú bielu farbu. Platí teda pravidlo, že s narastajúcim počtom kelvinov je farba belšia až modrastá. To, akú vami vybraný svetelný zdroj má farbu svetla, sa dočítate na krabičke.

Teplá biela pre odpočinok 

Veľká časť ľudí vníma najpríjemnejšie teplú bielu farbu. Toto svetlo s jemne naoranžovatelým odtieňom vyžaruje klasická žiarovka a halogénová žiarovka a tiež drahšie kompaktné žiarivky a LED žiarovky. U LED žiaroviek, ktoré majú teplú bielu farbu, sa však môžete stretnúť s tým, že majú svetlo o trochu belšie než u bežných žiaroviek. Výrobcovia LED žiaroviek sa tak snažia viac priblížiť normálnemu dennému svetlu, navyše očiam príliš žltá farba nevyhovuje. Teplá biela farba je najlepšia pre odpočinok. Zdroje s touto farbou sa teda hodia najviac do svietidiel, ktorá plánujete umiestniť do spálne, obývacej izby alebo prípadne detskej izby.
 

Chladná biela k aktivite

Do priestorov, kde býva veľká aktivita a potrebujete detailne vidieť bez nažltlého nádychu, teda do kuchyne, kúpeľne, pracovne, chodby či detskej izby sa odporúčajú svetelné zdroje s chladnou bielou farbou, ktorá býva niekedy označovaná ako neutrálna biela. Tá, ako už zo samotného názvu vyplýva, má biely odtieň.
 

Denná biela pre práci

Ak potrebujete osvetlenie s jasným prudkým svetlom, potom by ste si mali kúpiť svetelný zdroj s dennou bielou farbou. Táto farba s modrastým nádychom nie je vhodná len do veľmi tmavých miestností, napríklad pivníc, ale aj do pracovní, kancelárií, komerčných priestorov a priemyselných hál. Denná biela farba totiž svojím veľkým jasom podporuje sústredenie a menej sa pri nej unavia oči, takže je vhodná pri práci s počítačom.


Vnímanie farieb svetla je dosť individuálnou záležitosťou, napriek tomu bolo zistené, že ľudia v krajinách strednej a severnej Európy majú v obľube hlavne zdroje s teplou bielou farbou, naopak južné národy uprednostňujú zdroje s chladnou až dennou bielou farbou. 
Podľa výskumu holandského fyzika Andries Kruithofa je sfarbenie svetla ovplyvňované aj jeho mierou intenzity. Kruithof zistil, že pri nízkych hladinách osvetlenia (okolo 20 lx) mali ľudia radšej teplé sfarbenie (približne 2 000 K), ale s pribúdajúcim svetlom (okolo 300 lx) bola lepšie vnímaná žiarovka s belšie farbou (približne 4 000 K).

Copyright © 1990 – 2019 Rent.sk