Levy banner
Pravý banner
MENU
0 0,00
Nakupte ešte za 40
a dopravu máte ZADARMO.
MENU

Grilujte chutne, s chuťou a kvalitným vybavením

Aktuality a oznámenia

Teplé dni má veľa z nás spojené s grilovaním. Nech už vás vytiahnu prvé slnečné lúče alebo počkáte na leto, buďte na grilovaciu sezónu patrične pripravený. Pomôžeme vám s tým.

Gril je základ

Je jedno, či sa rozhodnete pre gril na drevené uhlie alebo elektrický gril, vždy platí, že sa oňho musíte starať. Grilovanie na hrdzavej mriežke, zle horiaci gril, bez dostatočného prívodu vzduchu a gril, na ktorom cez celú zimu zostal mastný nános, mnoho zdravého úžitku neprinesie. Hrozí nie len zdravotný problém, ale tiež aj zranenie spôsobené popálením z otvoreného ohňa a rovnako tak úraz v prípade elektriky. Správny gril je taký, ktorý rovnomerne opeká, nedymí a ani z neho nestrieka olej na všetky strany. Vhodný gril má primerane veľkú opekaciu plochu k počtu stravníkov a ľahko sa ovláda.


Elektrický gril

Jeho výhodou je možnosť korekcie teploty a spravidla je tiež opatrený odtokovým kanálikom na odkvapkávajúci tuk. Ten sa tedy na grile neusadzuje, neprepaľuje a taký elektrický gril tiež štipľavo nedymí a nezapácha.
Výhodou elektrického kontaktného grilu je rovnomerné vyhriatie oboch grilovacích dosiek. Vďaka tomu získavate väčšiu grilovaciu plochu a v prípade grilovania hrubšieho plátku mäsa môžete, hornú dosku priklopiť a tím súčasne grilovať mäso zhora aj zdola. Jedinou nevýhodou takého grilu je chýbajúca dymová aróma, typická pre grilovanie na otvorenom ohni.

Grilovanie na uhlí

Grily na drevené uhlie sú hlbšie, miskovité, opatrené zónou, v ktorej dochádza k horeniu dreveného uhlia. Pri takom grilovaní platí, že drevené uhlie nesmie horieť plameňom, ten by znehodnotil grilovaný obsah. Drevené uhlie sa rozpáli a potom sa ňom bez plameňa, na grilovacej mriežke, tepelne upravuje pokrm. Grily na uhlie dokážu vyvinúť vyššiu teplotu a hrozí, že pokiaľ ho nikto neobsluhuje, spálenie grilovaného jedla.

Zdravé grilovanie

Zdravé grilovanie je také grilovanie, ktoré nie je urýchlené, ale pri ktorom nezačernajú okraje potravín. Práve spálené okraje potravín sú považované za najviac škodlivé a toxické. Tomuto typu grilovania sa teda radšej vyhnite. Rozhodne spáleniu predídete zaobstaraním si vhodného náčinia na grilovanie. Patria k tomu dlhé kliešte, obracačka a vidlička s dlhou rukoväťou. Tou sa rozhodne do mäsa na grile nepichá, ani pri obracaní sa mäso neprepichuje, ale slúži na pridržanie horúceho mäsa pri jeho rozkrajovaní na stole.  Môže byť tiež použitá v prípade, kedy sa na grilovanom mäse pod kožou tvorí bublina zadržujúca prebytočný tuk.

Grilovacie náčinie vyberajte v nerez prevedení, aby nepálilo ruky. Nikdy ku grilovaniu na uhlí nepoužívajte kuchynské plastové náčinie, pri ktorom hrozí nie len popálenie rúk, pretože nie je dostatočne dlhé, ale tiež aj roztečenie, deformácia a zničenie grilu aj pokrmu. Roztavený plast určite nie je najzdravšie konzumovať, ba naopak sa dá zaradiť ku karcinogénnym činiteľom.

Aby vaše grilovanie bolo zdravé, vyvarujte sa tiež aj využívať akéhokoľvek podpaľovača pri rozohrievaní grilu na uhlie. Ani ten totiž do grilu nepatrí lebo výpary z jeho horenia sa ľahko usadia na grile a postupne prechádzajú do grilovaných potravín.


Grilujte, čo vám chutí

Ak máte radi biele klobásy, mäso, rybu alebo syr, doprajte si to. Platí, že čím kvalitnejšiu potravinu grilujete, tím kvalitnejší a chutnejší pokrm si pripravujete.  Grilovať môžete tiež aj zeleninu, šampiňóny, kukuričné klasy aj plátky chleba na hrianky.  Grilovať sa dá aj ovocie ako marhule alebo nektarinky.

Mäso pred grilovaním naložte do vhodnej marinády, avšak na gril ho položte po utretí jej prebytku. Jednak by sa prebytočná marináda rýchlo spálila, zbytočne by začernala a zhorkla pokrm, ale tiež by jej pripaľovanie vyvolávalo nechcený plameň a dym. Zároveň mäso na gril nedávajte priamo z chladničky.



Pri grilovaní polených rýb platí, že bližšie k ohňu patrí strana s kožou, ktorá podrží krehké mäso rýb a tak zabráni tomu, aby sa rozpadlo. Syry grilujte zabalené v alobale zvnútra potretým olivovým olejom. 

Pokiaľ ale nechcete grilovať syr na hliníkovej fólii, potom je lepšou voľbou zaobstarať si racklette gril. Tento gril je vybavený mištičkami, do ktorých si vyskladáte všetko, čo vám chutí, ale nie je vhodné na gril a mištičky alebo nižšie panvičky sa vložia pod výhrevnú grilovaciu plochu. Na grilovacej doske racklette grilu si grilujete mäso a pod doskou sa vám griluje syr s drobnou zeleninou. Skrátka ideálna kombinácia.

Po grilovaní nezabúdajte na čistenie

Čistenie grilu je základom pre jeho dlhú životnosť.  Je to činnosť, ktorá zaberie pár minút, ale má veľký vplyv na jeho užívatelnosť. Doporučuje sa ešte horúcu mriežku oškrabať oceľovou kefou od zvyškov jedla a odmastniť bežným prostriedkom na umývanie. Takto vyčistnenú a  osušenú mriežku možno uschovať, no pred dlhším nevyužívaním ju treba ešte natrieť jedlým olejom, aby sme predišli korózii.

Užite si tohtoročné grilovanie s kvalitnými grilovacími prostriedkami, ktoré sú momentálne za výhodnú cenu.

Spýtajte sa na čokoľvek

Mariana

Poradím s výberom aj technickými zádrhelmi.

02 33 456 390(Po-Pia, 7-18:00 hod.)

Spýtajte sa
 

Copyright © 1994 – 2024 Donoci, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Info o spracovaní osobných údajov. i