Levy banner
Pravý banner
MENU
0 0,00
Nakupte ešte za 40
a dopravu máte ZADARMO.
MENU

Ako na správne osvetlenie interiéru

Aktuality a oznámenia

Tatiana

Až v dňoch, kedy ubúda prirodzené svetlo, si uvedomujete, ako je pre vás svetlo dôležité. Ranné a popoludňajšie šero vás núti v bytoch viac svietiť, a tak na vlastnej koži poznávate, že pohodu do vašich potemnených domovov prináša správne svetlo.

Svetlo je mimoriadne dôležitým prvkom v každom interiéri. Je to základný prvok nielen pre samotné videnie, ale tiež dôležitá hodnota nášho najbližšieho prostredia. Platí, že aj ten najlepší interiér bez správneho nasvietenia nie je dokonalý. Užívateľ interiéru by mal skĺbiť estetické, ale aj funkčné riešenie osvetlenie vlastného priestoru. Ako ale zaistiť správne rozloženie svetla a na čo nezabudnúť pri ich umiestňovaní? O tom všetkom pojednáva dnešný článok.


Obývacia izba

Na osvetlenie obývacej miestnosti, v ktorej trávime najviac času, sa doporučuje kombinácia viacerých typov svietidiel. Centrálne, najlepšie prisadené stropné svietidlá zaistia celkové osvetlenie priestoru. V obývacích miestnostiach s výškou viac ako 3 metre sa doporučujú závesné svietidlá a lustre. Pokiaľ večer vypnete hlavné stropné svetlo a osvetlíte len svoje ostrovčeky, navodíte pocit útulnosti. Preto nezabudnite na stojacie lampy a nástenné bodové svetlá nad čítaciu a oddychovú zónu. K nasvieteniu jednotlivých zón v miestnosti je rovnako možné využiť svetelné rampy. Jej jednotlivé prvky sa dajú rôzne nastavovať a používať podľa momentálnej potreby. Väčšinu týchto systémov je možné osadiť niekoľkými typmi prvkov, ako sú otočné, pevné, prisadené k rampe či zvesené.



Osvetlenie kuchyne

Kuchyne je predovšetkým pracovným priestorom, preto sa tu na prvom mieste riešia skôr technické parametre (dostatočná osvetlenosť) a až potom atmosféra a dizajn. V kuchyni sa doporučuje kombinovať centrálne stropné svietidlo s podhľadovými svietidlami umiestnenými nad vrchnou radou skriniek kuchynskej linky. Pod radou skriniek by mali byť bodové svietidlá, smerujúce k pracovnej ploche. Pokiaľ je súčasťou kuchyne pracovný ostrov alebo barový stôl, môže funkciu centrálneho osvetlenia splniť svietidlo nad ním.


Ako na osvetlenie spálne?

Osvetlenie v spálni pre jedného nie je problém. Manželská spálňa však vyžaduje zložitejšie riešenie, najmä keď vedľa seba spí spáč a čitateľ. Čítajúci partner potrebuje dobre vidieť, a nesmie rušiť spiaceho partnera. Ideálnym usporiadaním sú nastaviteľné bodové svietidlá inštalované za posteľou nad hlavou. Pretože svietidlo určené k čítaniu je väčšinou umiestnené veľmi blízko knihy, postačí 40 W žiarovka. Rovnako tak je dôležité aj centrálne prisadené svetlo v spálni. To určite nie je umiestené nad posteľou, aby nesvietilo ležiacemu priamo do očí, ale je usadené bližšie šatne alebo šatníkovej skrini pre ľahšie obliekanie.

 

Kúpeľňa  

Nutnosť vhodného miestneho osvetlenia v kombinácii s možnosťou náladového relaxačného osvetlenia je viac než kdekoľvek inde viditeľná práve v kúpeľni. Iná potreba svetla je ráno, kedy sa organizmus prebúdza. Opačná preferencia svetelnej atmosféry je po únavnom pracovní dni a tesne pred spaním. Iná je aj v rôznych ročných obdobiach. Tmavé zimné ráno v ponurej, málo osvetlenej kúpeľni dobrej nálade nepridáva.

Do modernej kúpeľne by malo mať prístup slnko, buď oknom, svetlíkom, presklenou stenou alebo jej časti. Ak nie je možné okno zriadiť, môžete svetlík alebo presklennú stenu osvetliť aj umelým zdrojom, ktorý zároveň funguje ako hlavné osvetlenie v kúpeľni, ktoré je možné regulovať stmievačom.



Pamätajte tiež na to, že na osvetlenie v kúpeľni sú kladené zvláštne požiadavky a z dôvodu bezpečnosti sa tu môžu inštalovať svietidlá len do určitých zón (podľa úrovne krytia a izolácie). Najväčšie chyby sa robia pri osvetlení zrkadiel. Vhodné sú svietidlá s opálovým krytom, ktoré zabraňujú oslneniu. Vyvarujte sa použitia bodových svietidiel, ich ostré svetlo sa potom odráža v zrkadle.


Tip pre vás:

Zrkadlo je najlepšie osvetliť z boku z oboch strán – dva zdroje môžete umiestniť tiež horizontálne (zhora a zospodu). Svietidlá by mali poskytovať intenzívne, ale rozptýlené svetlo, ktoré neoslňuje a zároveň rovnomerne osvetlí tvár.


Pracovňa

Pracovňa sa najčastejšie využíva k podobným účelom ako kancelária. Tomu odpovedajú aj požiadavky na jej osvetlenie 300 až 500 luxov pre pracovnú plochu. Doporučuje sa jednak celkové osvetlenie priestoru stropnými a závesnými svietidlami a naviac ešte prisvetlenie pracovného stola stolnou lampou.



Osvetlenie v byte je stále živá téma. Vytvoriť také osvetlenie, ktoré zároveň splňuje zdravotné, bezpečnostné, ekonomické a dizajnové kritéria a naviac požiadavkám všetkých členov domácnosti, je pomerne zložitá úloha. Výhodné je vyberať svietidlá tam, kde majú veľký výber, kde svietidlám, rozumejú a kde napasujete svietidlá do už zabývaného interiéru, rovnako ako do prázdnej novostavby.

Pozrite sa trebárs na rent.sk a my vám s  výberom toho správneho svietidla radi poradíme.

Autor článku:

Tatiana
Tatiana Špecialista zákazníckeho servisu

Tatiana nie je len špecialistkou zákazníckeho servisu, ale tiež fanúšikom moderného LED osvetlenia. Vo svojich článkoch vám poradí ako ušetriť elektrinu alebo ako správne vybrať žiarovku. Tiež vám poskytne množstvo tipov ako dokonale osvetliť váš dom aj záhradu.

Spýtajte sa na čokoľvek

Mariana

Poradím s výberom aj technickými zádrhelmi.

02 33 456 390(Po-Pia, 7-18:00 hod.)

Spýtajte sa
 

Copyright © 1994 – 2024 Donoci, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Info o spracovaní osobných údajov. i