0
Obľúbené produkty:
0

Nemáte žiadne obľúbené produkty.

Prihlásiť
Registrovať
Levy banner
Pravý banner

Zavolajte nám, sme tu pre Vás

0233 456 870 (Po-Pia, 7-18 hod.)
MENU
0 0,00
Nakupte ešte za 30
a dopravu máte ZADARMO.
MENU

Osvetlenie bazéna a jeho okolia

Tatiana

Predstavte si svoju záhradu v noci s nasvieteným bazénom. Tichá hladina, hviezdy, oddych pri vode. Vhodne vybrané osvetlenie bazéna dodá večernému kúpaniu úplne iný rozmer. Vytvorí útulnú až romantickú atmosféru na jednej strane, na strane druhej poslúži ako bezpečná orientácia v priestore okolo bazéna. Aké zvoliť osvetlenie, ktoré splní ako estetickú, tak aj praktickú funkciu? Prečítajte si naše tipy a vytvorte si príjemné prostredie pri bazéne.

Zápustné svietidlá

Pri každom návrhu bazéna by sa malo premýšľať aj nad jeho osvetlením. V okolí vody je nutné používať svietidlá na malé bezpečné napätie a s krytím IP67. Najčastejšie pre túto aplikáciu používame podvodné reflektory, ktoré sa dajú zaobstarať priamo s bazénom.

Pri bazénoch sa väčšinou zameriavame na osvetlenie brehov a okolia. Vybrať si je možné zápustné osvetlenie a aj biele alebo farebné LED lampy, ktoré sú zas veľmi úsporné na prevádzku.

 

Celkovo môžu zápustné svietidlá osvetliť vonkajší priestor budov a uľahčujú tak v noci orientáciu v priestore a zvyšujú bezpečnosť pohybu. Zároveň plnia aj dekoratívnu funkciu, vonkajšiemu priestoru v tme dodávajú hĺbku, dramatickosť a svetelný akcent. Umiestňujú sa do bazénov, príjazdových ciest, chodníkov, na terasy alebo do okolia bazéna, kde poskytujú svetlo k orientácii alebo do blízkosti fasád budov, kde slúžia k ich efektnému nasvieteniu.

 
 
 

Osvetlenie vodných prvkov

Neosvetlená vodná hladina sa večer správa ako zrkadlo a krásne odráža obraz osvetleného okolia. Na dekoračných jazierkach je to zaujímavý efekt, ale pre bazén môže byť tento efekt nebezpečný a predovšetkým deťom a tým, čo priestor nepoznajú, hrozí pád do vody.

Preto je vhodné osvetliť okraje bazéna, rovnako jeho okolie pomocou pridaných reflektorov. Ideálnou variantou sú nasvietené rastliny, kry aj zásteny bazéna mäkkým svetlom, ktoré nebude rušiť, ale doplní osvetlenie bazéna. Osvetlenie sa môže aj kombinovať a zapínať podľa aktuálneho využitia.

 

Stĺpikové svietidlá aj záhradné lampy

Pri osvetlení bazéna je tiež dobré myslieť na osvetlenie cesty, ktorá k bazénu vedie. K tomuto účelu sa odporúčajú zvoliť klasické záhradné svietidlá, ktoré sa jednoducho zasadia do zeme. Spravidla sú dobíjané pomocou prirodzeného svetla. Solárne svietidlá tak vhodne splnia funkciu večerného osvetlenia, ale vďaka nim sa nepresvieti majlant.

 
 
 

Ak máte záujem skôr na dizajnovejšie osvetlenie, nájdete tu stĺpikové osvetlenie mnohých značiek aj tvarov. Umiestňujú sa pozdĺž cestičiek a domov a tvoria hlavný prvok dekorácie záhrady. Určite sa jedná o kategóriu s najväčším zastúpením konkrétnych dizajnov.

 

LED pásiky

Biele alebo farebné LED pásiky sa inštalujú pozdĺž cesty, rámujú bazény, ale podobne ako pri predchádzajúcom osvetlení, nezabudnite na dostatočnú ochranu pred vlhkosťou s minimálnou hodnotou IP67. Pri LED pásikoch využívajte hliníkové fólie alebo kryty, ktoré slúžia k ochrane pred vlhkosťou.

 
 

Či už sa rozhodnete pre akékoľvek osvetlenie, vždy dbajte na bezpečnosť. Pri inštalácii svietidiel do bazéna, teda do zóny 0, je potrebné dodržať zákonné normy a predpísané vzdialenosti pre umiestnenie elektrických zdrojov.

Autor článku:

Tatiana
Tatiana Články, Diskuze, Objednávky / reklamace, Překladači

Akcie a novinky prednostne na váš e-mail

Všetko ohľadom svietidiel, typy, vychytávky a návody. Raz za čas priamo do e-mailu.

Odhlásiť odber