Levy banner
Pravý banner
MENU
0 0,00
Nakupte ešte za 40
a dopravu máte ZADARMO.
MENU

Nie je farba ako farba

Aktuality a oznámenia

Tatiana

Rôzne svetelné zdroje vyžarujú rôzne farby svetla. Farba svetla sa pohybuje od chladných až k teplým tónom a pojem sa odborne nazýva teplota farieb.

Kombinácia teplôt farieb ovplyvňuje ľudské správanie, sústredenie aj výkon. S využitím znalostí o ich vplyve, je možné výrazne ovplyvniť psychickú a fyzickú kondíciu.

Teplota farieb

Farba vyžarovaného svetla sa udáva v jednotke Kelvin (K). Farebné spektrum siaha od teplých odtieňov až po tie najchladnejšie. Tmavšie červené a žlté odtiene sú na najnižšej priečke stupnice Kelvinov (bežne ±1800 K). Najjasnejšie svetlo je v chladných bielomodrých farbách (±8000 K).

 
 

Teplota farby svetla = teplota chromatickosti.

Je uvedená u všetkých produktoch nášho e-shopu. Pre zdroje svietenia je chromatickosť súčasťou filtrov, pre presný výber žiaroviek a žiariviek s konkrétnou teplotou farby.

Aké svetlo je príjemné?

Umelé osvetlenie by malo mať dostatočnú intenzitu, na druhú stranu by ale nemalo byť nepríjemne ostré. Ideálne je svetlo mäkké, teda také, ktoré pripomíná svetlo denné. Pre náš zrak je tento odtieň najprirodzenejší a na psychiku pôsobí neutrálnym až ukľudňujúcim spôsobom. Studené biele svetlo s modravým nádychom zlepšuje koncentráciu, na druhú stranu v nás ale vyvoláva aj subjektívny pocit zimy. Odtiene do červena naopak navodzujú relaxačnú náladu.

 

Osvetlenie do obývačky

Do obývacej izby je ideálne mäkké a dobre rozptýlené svetlo. Vhodné sú teplé odtiene, pri ktorých sa budete v miestnosti cítiť príjemnejšie. Pre obývaciu izbu je typické využitie viacerých druhov osvetlenia rozdeľujúcich priestor na zóny s odlišnými funkciami. Pomocou bodových svetiel je možné v miestnosti jednoducho zdôrazniť dekorácie, umelecké predmety či ďalšie zaujímavé prvky. V lustry v obývacej izbe býva často niekoľko žiaroviek. Kužel svetla by nemal smerovať priamo na stenu, aby sa svetlo mohlo dostatočne rozptýliť. V prípade nižšieho stropu nezabudnite na tienidlo, ktoré zabráni oslneniu.

 

 

Vhodné svietidlá v spálni

Pokiaľ sú v spálni umiestnené len postele, je potrebné iné osvetlenie ako keď sa tu nachádzajú úložné priestory alebo dokonca pracovný kútik.

V spálni môžete využiť aj malé lineárne žiarivky alebo LED pásiky, ktoré vám v skriniach pomôžu vybrať si oblečenie. Bodové zdroje na stene môžu zvýrazniť obľúbený obraz. Samozrejmosťou by mali byť nočné lampičky, ale príjemná je aj možnosť ovládať z lôžka centrálne osvetlenie spálne.

 

K vyššiemu komfortu prispeje stmievač, vďaka ktorému si môžete intenzitu osvetlenia nastaviť podľa svojej aktuálnej potreby. Stmievateľné sú zdroje svetla, teda stmievateľné žiarovky, ktoré ponúkajú aj pridané funkcie stmievania, v podobe stupňovaného, plynulého a viac krokového stmievania.

 

Podobne ako do obývacej izby je aj pre spáľňu vhodné svetlo v teplejšom tóne (2 500 K). Výnimkou je nočný stolík – na ten sa hodí odtieň, ktorý každému individuálne vyhovuje na čítanie. Najčastejšie sa používajú zdroje s farebnou teplotou 2 800 až 3 000 K.

Detská izba a vhodné osvetlenie

Osvetleniu detských izieb je nutné venovať zvláštnu pozornosť – nevhodné svetlo môže spôsobovať veľa zdravotných problémov – od bolestí hlavy až po zápal spojiviek. Podstatný je aj vplyv svetla na psychiku dieťaťa. Určite ste sami na sebe spozorovali, že nedostatočné osvetlenie vedie k duševnej nepohode. Pokiaľ by kvalitné svetlo v detskej alebo študentskej izbe chýbalo, môže to mať za následok podráždenosť a zníženú schopnosť učiť sa.

 

Neodmysliteľné je jedno centrálne osvetlenie, ktoré je doplnené podľa potreby a veku dieťaťa. Pre mladšie deti sa hodia farebné dekoratívne svietidlá, pre deti školou povinné sú zas nepostradateľné stolné lampičky, aby mali dostatok svetla na písanie domácich úloh. Na stôl sú pre tých starších ideálne lampy s kĺbovým ramenom, ktoré je možné si prispôsobiť a nasmerovať podľa potreby.

Najmä v izbičkách malých detí dbajte aj na bezpečnosť osvetlenia. Ideálne sú dotykové svietidlá, ktoré môžu byť v dosahu detí a pritom nehrozí nebezpečie úrazu elektrickým prúdom.

Poznáte farebné svietenie?

Môžu za to RGB žiarovky, ktoré vďaka miešaniu základných farieb (červená, zelená, modrá) môžu svietiť akoukoľvek zvolenou farbou. K nastaveniu farieb a farebných efektov slúži diaľkové ovládanie, ktoré je pri týchto typoch priložené. Diaľkovým ovládaním je možné ovládať všetky žiarovky súčasne. RGB žiarovky sú vhodné ako dekorácie do všetkých interiérov a pasujú do bežných pätíc svietidiel.

 

Aké svetlo do kúpeľne?

Centrálne svetlo v kúpeľni by malo byť doplnené minimálne jedným doplnkovým zdrojom, napríklad svetlom nad zrkadlom. Nezabudnite, že v kúpeľni je potrebné pri výbere a umiestnení osvetlenia dodržiavať bezpečnostné predpisy. Svetlá, ktoré sú určené pre použitie vo vlhkom prostredí, musia mať vyšší stupeň ochrany. Svietidlá majú dvojitú izoláciu a ochranu pred striekajúcou vodou. Preto do kúpeľne vyberajte také, ktoré majú krytie aspoň IP44.

 

Veľkú pozornosť v kúpeľni venujte osvetleniu zrkadla. Vhodné je umiestniť k nemu podĺžne svietidlá, ktoré nevytvárajú ostré tiene v tvári. Podobné svietidlo je možné umiestniť aj nad zrkadlo. Vyhnúť sa naopak snažte svetlám bodovým – sú príčinou príliš tvrdých svetelných prechodov, naviac by mohli oslňovať.

 

Kuchynské lustre a osvetlenie linky

Dostatočné osvetlenie kuchynskej linky je aj otázkou bezpečnosti – práve nevhodné svetlo je často príčinou úrazov popálením či porezaním. Na umelo osvetlenej pracovnej doske nesmú vznikať odrazy alebo tiene, ktoré pri každodennom používaní kuchynskej linky pôsobia veľmi nepríjemne. Ideálnou verziou sú nadlinkové žiarivkové osvetlenia. Nad pracovnú plochu kuchynskej linky využite žiarivky s mäkkým rozptýleným svetlom.

 

Nad jedálenský stôl je vhodné umiestniť stropné svietidlo. To by malo dostatočne osvetlovať celý stôl a popritom nikoho neoslňovať. Ideálna vzdialenosť svietidla od stola je zhruba 55 cm. Jedným z možných riešení je luster so sťahovacím tienidlom, ktorý keď sa vytiahne, dokáže zastúpiť aj hlavné svetlo v miestnosti.

 

 

Odporúčané osvetlenie pre predsieň a chodbu

Chodby by ideálne mali byť osvetlené rovnako intenzívne ako ostatná domácnosť, aby sa oko nemuselo stále prispôsobovať rozdielnym intenzitám svetla. Priestor chodieb je často obmedzený, preto najčastejšie volíme stropné osvetlenie, v moderných interiéroch sú obľúbenou variantou bodové svetlá v podhľade.

V prípade schodiska plní osvetlenie najmä bezpečnostnú funkciu. Riešiť ho môžeme buď pomocou vstavaných LED svetiel zabudovaných do jednotlivých schodiskových stupňov alebo s využitím nástenných svietidiel rôznych typov a tvarov, ktoré schodisko osvetlia ako celok.

Naše rady k osvieteniu miestností

·      Prevažujúce osvetlenie stropnými svietidlami interiér opticky zväčšuje.

·      Nasmerovanie svetla na podlahu vyvolává efekt ztemnenia interiéru a zníženia jeho výšky.

·      Interiér osvetlený prevažne nástennými svietidlami pôsobí menší.

·      Nasvietené výklenky vyzerajú väčšie a viac vyniknú.

·      Nasvietenie horných častí stien miestnosti navodzuje dojem, že je strop vyšší.

 

Všetky typy zmienených svietidiel nájdete na našom e-shope rent.sk. Široká ponuka dizajnovo zladených svietidiel z celého sveta vám umožní realizovať osvetlenie v jednotnom dizajne s variabilitou rozmerov, typov svetelných zdrojov a ich výkonov.

Autor článku:

Tatiana
Tatiana Špecialista zákazníckeho servisu

Tatiana nie je len špecialistkou zákazníckeho servisu, ale tiež fanúšikom moderného LED osvetlenia. Vo svojich článkoch vám poradí ako ušetriť elektrinu alebo ako správne vybrať žiarovku. Tiež vám poskytne množstvo tipov ako dokonale osvetliť váš dom aj záhradu.

Spýtajte sa na čokoľvek

Mariana

Poradím s výberom aj technickými zádrhelmi.

02 33 456 390(Po-Pia, 7-18:00 hod.)

Spýtajte sa
 

Copyright © 1994 – 2024 Donoci, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Info o spracovaní osobných údajov. i