Jedná sa o oveľa väčší efekt, ako obyčajné senzorové prisvietenie vonkajšieho priestoru, potrebného pre osvietenie cesty, keď sa v noci vraciate domov.
Záhradné osvetlenie je skvelým doplnkom k akémukoľvek pozemku po celý rok. - V lete prináša odpočinkové zákutia k relaxácii, v zime odbúrava tmu v tmavých rohoch. Pokiaľ uvažujete o inštalácii
osvetlenia vo vašej záhrade, prečítajte si v tomto článku niekoľko tipov a trikov pre získanie lepších svetelných efektov.
.jpg)
Dobre navrhnuté
vonkajšie osvetlenie môže premeniť aj najmenšiu vonkajšiu záhradu na svetelnú krajinu s príjemným osvetlením. Je ale potrebné si uvedomiť k akému účelu majú nainštalované svetlá slúžiť.
Existujú tri spôsoby osvetlenia:
- Celkové = osvetlenie celej oblasti zvyšujúce bezpečnost pri priechode záhradou.
- Doplnkové = pre dokreslenie určitých partií záhrady, ako solitérnych stromov či sôch.
- Účelové = pre osvetlenie oblasti, ako je cesta alebo búda.
Pre celkové osvetlenie je možné vybrať akékoľvek
vonkajšie osvetlenie s dostatočnou IP ochranou, ktoré sa nám bude typovo aj štýlovo hodiť k charakteru priestora aj domu. Preto sa teraz sústredíme na mierne obtiažnejší štýl, aby sme získali s
právne doplnkové osvetlenie, ktoré je možné využiť k efektívnemu osvetleniu rastlín, stromov, schodov, vodných prvkov a dokonca aj celých stien, alebo sedacej odpočinkovej zóny.
Kde využiť zvýrazňujúce doplnkové osvetlenie?
Pre osvetlenie schodov alebo ciest, vyberáme mini
LED bodové svetielka, umiestnené pozdĺž zvislej plochy s funkciou svietenia svetla smerom nadol.
LED
svetlá v podobe svetelných reťazí či
LED pásov a trubíc sú nákladovo a energeticky efektívne, fungujú dobre ako
rámovacie svetlá pozemku alebo menších plôch. Skvelo se vynímajú v kvetináčoch rastlín, pri stromoch a listnaných krov, kde dotvárajú v noci kúzelnú atmosféru priestoru.
Bodové svetlá zas vytvárajú zaujímavé svetelné kužele. Umiestnením takého svetla pod stromy alebo kry, kedy dolný paprsok svetla je užší, a smerom hore sa rozširuje, dotvoríte zaujímavé predstavenie. Nezabudnite ale, že by ste nemali rušiť netopiere, vtáky a nočné zvieratá, rovnako ako susedov pri umiestnení vášho osvetlenia. – Je absolútne nežiadúce osvetlovať susedom okná, alebo svetelne rušiť príbytky domácich zvierat.
Vyhnite sa svetelnému znečisteniu
Dobrý architekt záhrad vám pomôže s plánom osvetlenia, ktorý zabráni svetelnému znečisteniu, ale pokiaľ si zariaďujete osvetlenie sami, využite následujúce jednoduché tipy.
- 1. Používajte minimálny výkon - pre temnú záhradu nie je potrebná žhavá žiarovka.
- 2. Použite tienidlá, ktoré efektivne skrotia lúče svetla.
- 3. Efektivnou, nenásilnou a ekologickou formou sú solárne svietidlá. Ich svetlo stačí k osvieteniu stolíka s pohostením pri grilovaní.
- 4. Zacieľte svetlo presne tam, kde ho potrebujete. Ovešajte veľký slnečník nad stolom svetelnými reťazami a girlandami.
- 5. Nebojte sa svetelný zdroj umiestniť do sklenenej fľaše, ktorá poslúži ako rozptylka ostrého žiarenia, a tiež ako ochrana svetla, pred rosou a vlhkom. Sviečkam ochráni plameň pred vetrom, alebo prevrhnutím.
- 6. Ľúbi sa vám, ako dokážu byť vyzdobené záhrady a predzahrádky cez Vianoce? Tak neváhajte zaexperimentovať a využite podobné svetlá pre letné osvetlenie záhrady. Prirodzene obmedzte zimné motívy a dekorujte neutrálnu svetelnú dekoráciu, ktorú nájdete aj v našom e-shope.
Pri nákupe vonkajšieho osvetlenia sa uistite, že všetky elektrické svietidlá, vodiče a žiarovky sú vhodné pre vonkajšie použitie. Pokiaľ umiestnite príslušenstvo vonku, zaistite izolačné kryty proti zvlhnutiu a korózii, a uistite sa, že vaše svetlá nie sú umiestnené v blízkosti horlavých materiálov, ktoré by mohli vzplanúť.