Väčšina kancelárií v nadzemných častiach budov kombinuje prírodné svetlo so svetlom umelým. V minulosti sa nedostatok prírodného svetla riešil žiarivkami na strope, poprípade akoukoľvekv lampou na pracovnom stole. Bohužiaľ táto forma sa v mnohých firmách nachádza dodnes a nie je to optimálne.
Základom dobrého osvetlenia kancelárskeho pracoviska je pravidlo, že pravák potrebuje svetlo zľava a ľavák zas zprava.

Prečo?
Predsa, aby si zdroj svetla pracovník kancelárie netienil.
A mimo to platí (nielen v kancelárii), že zdroj svetla nemá byť v miestnosti jediný, ale malo by ich byť viac, aby došlo k optimálnemu rozloženiu svetla po celom priestore.
Ale už dosť teórie. Poďme si predstaviť súčasné potreby pre osvetlenie kancelárií.

Ak u vás vo firme stále preferujete starý model osvietenia pomocou žiariviek, odstráňte hlavne blikajúce zdroje. Ich večné svetelné kolísanie a pomrkávanie je zdrojom bolesti hlavy, migrén a ďaľších nedufov. Celkom určite je zdrojom toľko skloňovaného výrazu civilizačných ochorení.
V dnešnej dobe existujú LED žiarivky, ktoré nielen výkonom, ale aj dizajnom a životnosťou majú navrch nad zastaralými svietidlami. Potreby na zníženie nákladov za energie a hygienickú pohodu sú tým pádom splnené.
Ďaľším aspektom je množstvo svetla
Normou daná intenzita umelého osvetlenia v kanceláriach je 500 luxov. Je ale potrebné pracovať aj s ďaľšími aspektami svetla. Za ideálne je možné považovať farbu svetla neutrálnu bielu v rozmedzí 4000 – 6000 K (kelvinov). Pre individuálny komfort pracoviska je dobré mať možnosť prisvietenia stolnou lampou alebo využiť plynulú reguláciu osvetlenia pomocou stmievania. Je dôležité sa zamerať tiež na odrážavosť využitých materiálov v kancelárii, predovšetkým pracovnej dosky stola.
Kam umiestniť svetlá
Hlavné svietidlo ideálne na strop, ale má to svoje pravidlá. Dnes svietidlá s elektronickými predradníkmi umožňujú plynulé stmievanie osvetlenia – buď manuálne (alebo diaľkovo) – regulácia vo vypínači alebo automaticky, kedy reguláciu intenzity ovláda cez čidlá inteligentný riadiaci systém. A to na bázi žiarovky, teda zdroja svetla, alebo osvetlenia samotného.

Doplnkové svietidlá
Doplnkové osvetleni môžu tvoriť smerové a bodové svietidlá osadené inými zdrojmi. Toto ale nie je možné aplikovať vždy. Veľmi záleží na tom, pre aké prostredie sa osvetlenie vytvára, aká činnosť sa tu odohráva. Niekde rovnaké prostredie pôsobí inšpiratívne, inde môže byť rušivé. Na jednej strane môžu vytvárať skôr tvorivý ateliér charakteru dizajnového centra, reklamnej agentúry a iné, na druhej strane školská učebňa vyžaduje primeranosť, kľud, vyrovnanosť.

Nástenné svietidlá alebo na stôl?
Aj tu platí riadiť sa prostredím. Prídavné svietidlá majú za úlohu dosvietiť tam, kde je to potrebné. Pracovné priestory orientované ku stene, ocenia krásne nástenné svietidlá, lineárne alebo bodové.
Pracovné priestory orientované do priestoru ocenia lampičky, ideálne so sklonovým nastavením a opäť s LED žiarovkou, ktorá umožní nastavenie svietivosti vďaka regulácii.

Doporučenie na záver
Vždy sa riďte dispozíciou pracovní a myslite na účelnost, príjemnosť a úspornosť osvetlenia. A ak vybavujete reprezentatívnu miestnosť, nebráňte sa dizajnovým lustrom, presně takým, ktoré charakterizujú vašu spoločnosť. V kancelárii doprajte zamestnancom, aby videli na počítač rovnako dobre ako na zápisky do stolného kalendára a aby mali prehľad o celom pracovnom stole. Svetelné prepojenie miest ku skríniam, archívu alebo oknu je tiež dôležité, pracovníci nebudú strácať prechodom medzi zónou spôsobujúcim únavu a zónou svetla.