Garantujeme vám najnižšie ceny! Ak rovnaký produkt nájdete niekde lacnejšie, dostanete ho od nás ešte lacnejšie! viac informacií

volajte 0233 456 390 až do 20:00 hod

0
Obľúbené produkty:
0

Nemáte žiadne obľúbené produkty.

Levy banner
Pravý banner
Kategórie

batérie

Potrebujete si kúpiť betérie, ale neviete podľa čoho vyberať? Pozrite sa na výhody, využitie a rozdiely batérií.

Rozdiel medzi batériami 

 
Tužkové batérie (AA) patria medzi najčastejšie používané batérie. Táto veľkosť batérií je prakticky štandardom pre väčšinu elektrických zariadení. Dnes si ukážeme rozdiely, výhody, nevýhody a použitie dvoch batérií a to líthiových a alkalických primárnych článkov.

Alkalické batérie 

Alkalické baterie sú dnes najrozšírenejšie najmä kvôli veľkej cenovej dostupnosti a kvalite. Na výrobu anódy sa používa najčastejšie zinok, na výrobu katódy oxid manganičitý. Vďaka dlhej životnosti a zároveň malému samovybíjaciemu efektu má táto batéria veľkú výhodu. Na základe tejto výhody môžu tieto články nabíjať nenáročné zariadenia až po dobu niekoľkých rokov. Alkalické články veľmi zle znášajú nízke teploty, a preto ich kapacita výrazne klesá pri používaní týchto batérií v daných podmienkach. Pri vysokých teplotách môžu naopak alkalické články vytiecť.
Existujú aj nabíjacie alkalické články, ktoré opakovaným nabíjaním opäť strácajú životnosť. Nabíjať sa dajú aj klasické alkalické batérie, na ktoré sú určené špeciálne nabíjačky, ale ich nabíjanie sa NEODPORÚČA, pretože by batérie mohli ľahšie vytiecť. Klasické alkalické články naviac môžeme týmto spôsobom nabiť len párkrát.
Nový zakúpený alkalický článok má v sebe napätie 1,5 V, ale počas používania sa toto napätie stráca.
Alkalické batérie bývajú často označované slovom ALKALINE. Typové označenie týchto článkov je najčastejšie AA alebo AAA. 
Využiť tieto typy batérií sa vyplatí u všetkých nenáročných zariadeniach, u ktorých je predpoklad, že batérie vydržia niekoľko rokov. 
Klasické alkalické batérie sú dostupné v cenovej relácie približne okolo 1,50 €.

baterie 


Líthiové batérie

Aj keď sa najviac líthiové články používajú napríklad na nabíjanie počítačov, mobilných telefónov, tabletov, hodiniek alebo elektromobilov, môžeme sa stretnúť aj s klasickými AA alebo AAA líthiovými batériami. Líthiové batérie majú anódu tvorenú lithiom alebo jeho zlúčeninami, ktoré sú najvhodnejším kovom na výrobu anódy. Ako katóda sa najčastejšie používá oxid manganičitý. Líthium má dobrý elektrochemický potenciál, preto bol skúmaný už od roku 1912. Výhodami je dlhá životnosť; batéria vydrží vďaka veľmi nízkému samovybíjaciemu efektu až 20 rokov. Líthiové články tiež lepšie znášajú nízké teploty a to i pod bodom mrazu. Môžu preto nahradiť aj články alkalické. Aj keď má dlhú životnosť, táto batéria, rovnako ako alkalický článok, starne, takže výdrž batérie sa behom roku zníži, aj keď ju nepoužívate tak často. Poskytujú väčšiu kapacitu v porovnaní s alkalickým článkom, sú však tiež aj podstatne drahšie, preto sa používajú skôr do zariadenia, kde sa počítá s čo najdlhším použitím bez výmeny batérie.
Líthiové batérie zoženiete v relácii od 2 €.
 
baterie
 

Ako správne vybrať? 

Pri výbere batérie dbajte na ich neskoršie využitie. Pokiaľ teda zháňate batérie do nenáročného zariadenia, vyberte si klasickú alkalickú batériu, pre zariadenie s dlhšou životnosťou potom vyberte líthiovú.  
 
 

Copyright © 1990 – 2019 Rent.sk