Levy banner
Pravý banner
MENU
0 0,00
Nakupte ešte za 40
a dopravu máte ZADARMO.
MENU

Zmysel triedenia batérií a cesta samotnej recyklácie

Aktuality a oznámenia

Tatiana

Batérie v žiadnom prípade nepatria do komunálneho odpadu, pretože obsahujú niektoré ťažké kovy, ktoré vyžadujú špeciálne zachádzanie.

Pokiaľ sú batérie vyhadzované do bežného komunálneho odpadu, dochádza k uvoľňovaniu škodlivín ako je hydroxid draselný, zinok, nikel, olovo alebo kadmium. Ťažké kovy a nebezpečné látky škodia prírode a narušujú ekosystém. Naviac sú karcinogénne pre ľudský organizmus. Okrem toho pri lítiových batériách a nevhodnom zachádzaní a likvidácii hrozí výbuch. Obsahujú veľmi nebezpečné lítium, čo je veľmi reaktívny kov, ktorý vyžaduje špecifickú recykláciu, predchádzajúcu vznieteniu.


Prečo triedime batérie

Triedenie batérií, je dôležité z hľadiska ohľadu na životné prostredie aj preto, že dochádza k znovu využitiu kovov z batérií, ktoré tvoria 60-80 % celkovej hmotnosti batérie. A práve tie je možné vďaka správnej recyklácii znovu využiť.



Opätovne sa z nich vyrábajú batérie, ale niektoré časti sa spracovávajú inde. Napríklad zinok sa používa v kozmetickom priemysle alebo na výrobu strešných odkvapov a popolníc. Striebro, napríklad na výrobu DVD diskov. V batériách nájdeme aj mangán, ktorý sa po recyklácii používa na farbenie skla, keramiky alebo tkanín. Z medi sa ďalej môžu vyrábať elektrické vodiče a z lítia dobíjacie batérie alebo sklokeramické varné dosky. Olovo poslúži pri výrobe autobatérií, kadmium zas pri akumulátoroch.


Proces výroby „nového“ lítia je tak veľmi energeticky a finančne náročný a má ďaleko devastačný vplyv na životné prostredie, že sa jeho výroba nevypláca a práve recyklácia tohto kovu z batérií a ďalších spotrebičov je jeho hlavným zdrojom získavania.

Proces recyklácie

Cesta recyklácie začína tým, že ľudia batérie odnesú na zberné miesta, ktorých u nás pribúda. Asi najznámejšie sú červené vonkajšie kontajnery na triedenie drobných elektrospotrebičov a batérií. Na popularite získava odovzdávanie batérií v obchodoch. Tie majú dokonca zo zákona povinnosť vo svojich prevádzkach zberné boxy umiestňovať. V rade firiem taktiež zamestnávatelia zriaďujú zberné miesta. Sú taktiež na obecných a ďalších úradoch. V obciach roky dobre fungujú zberné dvory. Batérie sa z kontajnerov prevážajú do triedičiek, kde sa selektujú podľa veľkosti a zloženia.



Následné spracovávanie prebieha v hutách k tomu určených po celej EU. Pyrometalurgické spracovanie vo vysokých peciach separuje železo a zliatiny mangánu, ďalej potom oxid zinočnatý. Všetky suroviny postupujú na ďalšie spracovanie ocele s povrchovými úpravami.



Ďalšia cesta spracovania je mechanicko/chemická, kedy dôjde k drveniu a separácii kovov, plastu a lúhovaniu papiera za vzniku jemnozrnnej čiernej hmoty.  To je zmes oxidu manganičitého, grafitu, chloridu zinočnatého alebo hydroxidu draselného, a ďalej železných kovov a kovového zinku. A práve kovy sa oddeľujú zo zmesí chemickými cestami a metalurgicky.

Na záver

Vďaka recyklačným procesom získavame materiálové výstupy pre ďalšie využitie v rôznom priemysle. Odovzdaním batérií na správne miesta nás môže tešiť, že sme za sebou zanechali menšiu stopu pre životné prostredie, ako keby sme ich  bezmyšlienkovite odhodili do komunálneho odpadu a nechali napospas korózii.

Autor článku:

Tatiana
Tatiana Špecialista zákazníckeho servisu

Tatiana nie je len špecialistkou zákazníckeho servisu, ale tiež fanúšikom moderného LED osvetlenia. Vo svojich článkoch vám poradí ako ušetriť elektrinu alebo ako správne vybrať žiarovku. Tiež vám poskytne množstvo tipov ako dokonale osvetliť váš dom aj záhradu.

Spýtajte sa na čokoľvek

Mariana

Poradím s výberom aj technickými zádrhelmi.

02 33 456 390(Po-Pia, 7-18:00 hod.)

Spýtajte sa
 

Copyright © 1994 – 2024 Donoci, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Info o spracovaní osobných údajov. i