Garantujeme vám najnižšie ceny! Ak rovnaký produkt nájdete niekde lacnejšie, dostanete ho od nás ešte lacnejšie! viac informacií

volajte 0233 456 390 až do 20:00 hod

0
Obľúbené produkty:
0

Nemáte žiadne obľúbené produkty.

Levy banner
Pravý banner
Kategórie

Vianočné inšpirácie pre letnú záhradu

Kto hovorí, že potešenie z vašej záhrady končí, akonáhle zapadne slnko? Tak ako milujeme osvetlenie vo vnútri domova, pretože prináša teplo a tvorí útulnú atmosféru, tak si môžeme uskutočniť podobné aj na vlastnej záhrade.

Jedná sa o oveľa väčší efekt, ako obyčajné senzorové prisvietenie vonkajšieho priestoru, potrebného pre osvietenie cesty, keď sa v noci vraciate domov.
Záhradné osvetlenie je skvelým doplnkom k akémukoľvek pozemku po celý rok. - V lete prináša odpočinkové zákutia k relaxácii, v zime odbúrava tmu v tmavých rohoch.  Pokiaľ uvažujete o inštalácii osvetlenia vo vašej záhrade, prečítajte si v tomto článku niekoľko tipov a trikov pre získanie lepších svetelných efektov. 

 

 
 

 

Dobre navrhnuté vonkajšie osvetlenie môže premeniť aj najmenšiu vonkajšiu záhradu na svetelnú krajinu s príjemným osvetlením.  Je ale potrebné si uvedomiť k akému účelu majú nainštalované svetlá slúžiť.

 

 
 

Existujú tri spôsoby osvetlenia: 

- Celkové = osvetlenie celej oblasti zvyšujúce bezpečnost pri priechode záhradou.
- Doplnkové = pre dokreslenie určitých partií záhrady, ako solitérnych stromov či sôch.
- Účelové = pre osvetlenie oblasti, ako je cesta alebo búda.
 
Pre celkové osvetlenie je možné vybrať akékoľvek vonkajšie osvetlenie s dostatočnou IP ochranou, ktoré sa nám bude typovo aj štýlovo hodiť k charakteru priestora aj domu. Preto sa teraz sústredíme na mierne obtiažnejší štýl, aby sme získali správne doplnkové osvetlenie, ktoré je možné využiť k efektívnemu osvetleniu rastlín, stromov, schodov, vodných prvkov a dokonca aj celých stien, alebo sedacej odpočinkovej zóny.

 

 

Kde využiť zvýrazňujúce doplnkové osvetlenie? 

 
Pre osvetlenie schodov alebo ciest, vyberáme mini LED bodové svetielka, umiestnené pozdĺž zvislej plochy s funkciou svietenia svetla smerom nadol. 
 
LED svetlá v podobe svetelných reťazí či LED pásov a trubíc sú nákladovo a energeticky efektívne, fungujú dobre ako rámovacie svetlá pozemku alebo menších plôch. Skvelo se vynímajú v kvetináčoch rastlín, pri stromoch a listnaných krov, kde dotvárajú v noci kúzelnú atmosféru priestoru. Bodové svetlá zas vytvárajú zaujímavé svetelné kužele. Umiestnením takého svetla pod stromy alebo kry, kedy dolný paprsok svetla je užší, a smerom hore sa rozširuje, dotvoríte zaujímavé predstavenie. Nezabudnite ale, že by ste nemali rušiť netopiere, vtáky a nočné zvieratá, rovnako ako susedov pri umiestnení vášho osvetlenia. – Je absolútne nežiadúce osvetlovať susedom okná, alebo svetelne rušiť príbytky domácich zvierat.

 

 
 

Vyhnite sa svetelnému znečisteniu

 

Dobrý architekt záhrad vám pomôže s plánom osvetlenia, ktorý zabráni svetelnému znečisteniu, ale pokiaľ si zariaďujete osvetlenie sami, využite následujúce jednoduché tipy. 

 

  • 1. Používajte minimálny výkon - pre temnú záhradu nie je potrebná žhavá žiarovka. 
  • 2. Použite tienidlá, ktoré efektivne skrotia lúče svetla.  
  • 3. Efektivnou, nenásilnou a ekologickou formou sú solárne svietidlá. Ich svetlo stačí k osvieteniu stolíka s pohostením pri grilovaní.
  • 4. Zacieľte svetlo presne tam, kde ho potrebujete. Ovešajte veľký slnečník nad stolom svetelnými reťazami a girlandami.
  • 5. Nebojte sa svetelný zdroj umiestniť do sklenenej fľaše, ktorá poslúži ako rozptylka ostrého žiarenia, a tiež ako ochrana svetla, pred rosou a vlhkom. Sviečkam ochráni plameň pred vetrom, alebo prevrhnutím.
  • 6. Ľúbi sa vám, ako dokážu byť vyzdobené záhrady a predzahrádky cez  Vianoce? Tak neváhajte zaexperimentovať a využite podobné svetlá pre letné osvetlenie záhrady. Prirodzene obmedzte zimné motívy a dekorujte neutrálnu svetelnú dekoráciu, ktorú nájdete aj v našom e-shope.

 

 
 
Pri nákupe vonkajšieho osvetlenia sa uistite, že všetky elektrické svietidlá, vodiče a žiarovky sú vhodné pre vonkajšie použitie. Pokiaľ umiestnite príslušenstvo vonku, zaistite izolačné kryty proti zvlhnutiu a korózii, a uistite sa, že vaše svetlá nie sú umiestnené v blízkosti horlavých materiálov, ktoré by mohli vzplanúť.

 

Súvisiaci tovar

Copyright © 1990 – 2018 Rent.sk