Garantujeme vám najnižšie ceny! Ak rovnaký produkt nájdete niekde lacnejšie, dostanete ho od nás ešte lacnejšie! viac informacií

volajte 0233 456 390 až do 20:00 hod

0
Obľúbené produkty:
0

Nemáte žiadne obľúbené produkty.

Levy banner
Pravý banner
Kategórie

Svetelný tok a intenzita osvetlenia

V dnešnom článku si posvietime na pojmy svetelný tok a intenzita osvetlenia, ktoré predstavujú základné veličiny týkajúcich sa osvetlenia.

Svetelný tok

Svetelný tok uvedený v lúmenoch (lm) zodpovedá žiarivému toku udávanému vo wattoch, pričom sa berie do úvahy citlivosť ľudského oka na jednotlivé svetlá farebného spektra.

Inými slovami, indikuje svetelnú energiu, ktorú zdroj vyžiari za 1 sekundu, takže sa jedná o formu výkonu. 1 lm je definovaný ako svetelný tok vyžarovaný svetelným zdrojom o svietivosti 1 kandela do priestorového uhlu 1 steradián.

Hodnota svetelného toku nám priamo uvádza, ako veľmi bude dané svietidlo svietiť. Táto hodnota sa dá vyčítať priamo na krabičke so zakúpeným svetelným zdrojom.

S vekom svetelného zdroja klesá aj jeho svetelný tok. Bohužiaľ, klesá u všetkých typov zdrojov svetla ale nie u všetkých rovnako. Pri klasických žiarovkách klesá hodnota svetelného toku na 30% pôvodnej hodnoty na konci jej životnosti, u LED žiaroviek neklesá tak rýchlo - hodnota klesne približne na 70% z pôvodnej hodnoty.
Je dôležité sizistiť, či daný svetelný tok je hodnotou po okamžitom zapnutí alebo až po nábehu svetelného zdroja.

Intenzita osvetlenia

Intenzita osvetlenia je definovaná ako svetelný tok dopadajúci na jednotkovú plochu. Jednotkou je lux (lx).

Je to veľmi dôležitá jednotka, jej hodnoty sú uvedené v normách a musia sa dodržiavať. K jej meraniu používame luxmeter.

Tu uvádzame tabuľku hodnôt:
 
 Priestor  Intenzita osvetlenia
 Chodby, skladisko  100lx
 Umyvárne, toalety, kúpeľne  200lx
 Ošetrovne  500lx
 Presné práce  1000lx
 Elektronické dielny  1500lx

Súvisiaci tovar

Copyright © 1990 – 2018 Rent.sk