Garantujeme vám najnižšie ceny! Ak rovnaký produkt nájdete niekde lacnejšie, dostanete ho od nás ešte lacnejšie! viac informacií

volajte 0233 456 390 až do 20:00 hod

0
Obľúbené produkty:
0

Nemáte žiadne obľúbené produkty.

Levy banner
Pravý banner
Kategórie

Je lepšie si kúpiť žiarivku, alebo LED žiarovku?

Dátum: 17.3.2014

LED žiarovka má omnoho väčšiu dobu životnosti. Tiež sa môže bez problému neustále zapínať a vypínať.

Je jasné, že čas klasických vláknových žiaroviek sa pomaly blíži ku koncu a v nasledujúcich rokoch budú v osvetleniach svietiť najčastejšie LED žiarovky, alebo úsporné žiarovky čiže kompaktné žiarivky. A tak je jasné, že sa mnohí pýtajú: Ktorý z týchto dvoch typov je lepší?
 

Rovnaké množstvo svetla

Podľa výskumu časopisu dTest majú žiarivky aj LED žiarovky podobnú účinnosť, oba zdroje svetla z jedného wattu vyrobia priemerne 50 lumenov. Sú tak päťkrát až osemkrát účinnejší ako klasické žiarovky a tiež dvakrát až trikrát výkonnejší ako halogénové žiarovky. Oba typy moderných svetelných zdrojov - žiarivky aj ledky - sú vhodné ako náhrada klasickej vláknovej žiarovky, pretože sú kompatibilné so závitmi E27 a E14. Oba typy tiež môžu byť v rôznych farbách svetla (od teplej bielej cez chladnú bielu až po dennú bielu) a majú podobný index podania farieb (Ra 80 až 90), iba drahšie LED žiarovky majú podanie farieb ešte lepšie (Ra až 95).
 

LED žiarovka vydrží dlhšie

Takže v čom teda hľadať odlišnosti? Predovšetkým v dobe životnosti. U LED žiaroviek výrobcovia uvádzajú ich životnosť okolo 25 000 hodín, zatiaľ čo u úsporiek je to približne 10 000 hodín. Navyše LED žiarovkám nevadí časté zapínanie a vypínanie, zatiaľ čo žiarivky sa častým rozsviecováním ničia, u žiariviek sa odporúča, aby čas medzi zapnutím a vypnutím bol 30 minút. S tým súvisí fakt, že ledky majú na rozdiel od úsporiek okamžitý nábeh do plného svetla. Inými slovami, na toaletu, schodiská či chodby sú určite vhodnejšie LED žiarovky.
 

S ledkami viac ušetríte

Výhodou LED v porovnaní s úspornými žiarovkami je tiež ich likvidácia potom, až dosvietia. Žiarivky totiž obsahujú ortuť, takže musia byť likvidované ako zvláštny odpad. Navyše v prípade rozbitia hrozí u žiarivky nebezpečenstvo kontaminácie domova. 
Na druhú stranu plusom pre úsporné žiarovky je nižšia obstarávacia cena. Prídu najmenej o polovicu lacnejšie ako LED žiarovky. Ak by ste ale tieto dva zdroje porovnávali v dlhšom časovom horizonte, napríklad desiatich rokov, nakoniec by ste pri svietení s LEDkou ušetrili. (viac v článku Koľko možno ušetriť s LED žiarovkou?
 
Z nasledujúcich riadkov teda jasne vyznelo, že LED žiarovka je veľmi flexibilný svetelný zdroj, ktorý môžete namontovať do svietidiel v každej miestnosti. Predovšetkým potom možno LED žiarovky odporúčať pre použitie do bodových a dizajnových svetiel (napríklad v podobe LED pásikov nad kuchynskou linkou).

Copyright © 1990 – 2019 Rent.sk