Garantujeme vám najnižšie ceny! Ak rovnaký produkt nájdete niekde lacnejšie, dostanete ho od nás ešte lacnejšie! viac informacií

volajte 0233 456 390 až do 20:00 hod

0
Obľúbené produkty:
0

Nemáte žiadne obľúbené produkty.

Levy banner
Pravý banner
Kategórie

Čo je uvedené na energetickom štítku?

Dátum: 26.3.2014

Na obale každého svetelného zdroja musí byť uvedený energetický štítok. Ten zobrazuje 7 energetických tried.

V dnešnej dobe sa čoraz viac ľudí pri zariaďovaní domácnosti zameriava na fakt, koľko budú každý mesiac platiť za spotrebu energie. A samozrejme platí, že čím menej, tým lepšie. Preto sú stále viac v kurze modernej svetelné zdroje - LED žiarovky a kompaktné žiarivky (nazývané aj úsporné žiarovky). Tie v porovnaní s klasickou vláknovou žiarovkou dokážu spotrebovať až o 80% energie menej. 
Aby ste sa dokázali ihneď zorientovať, ako je ktorý svetelný zdroj energeticky náročný, je na každom obale zdroja umiestnený energetický štítok.

Na štítku nájdete celkom 7 energetických tried, pričom platí, že trieda značená písmenom A je najúspornejšia a trieda E potom najviac energeticky náročná. Pre prehľadnosť sú triedy odlíšené farbami. 
Najviac úsporná je energetická trieda A ++. V súčasnej dobe sa ale žiadne svetelné zdroje, ktoré by spĺňali parametre tejto najúspornejšie triedy, nepredávajú. Ak teda teraz mienite pri svietení platiť za energiu čo najmenej, kúpte si zdroje, ktoré podľa štítku patrí do energetickej triedy A +. Do tejto série spadajú najúčinnejší LED žiarovky, najúčinnejší kompaktné a lineárne žiarivky a najúčinnejší vysokotlakové výbojky. 
Svetlo zelenou farbou je na štítku určená energetická trieda A. Do nej sú zahrnuté priemerné LED žiarovky, priemerné kompaktné žiarivky, menej účinné lineárne žiarivky a vysokotlakové výbojky. 
Do žltej energetickej triedy B sú zaradené menej účinné LED žiarovky, kompaktné žiarivky a najúčinnejší halogénové žiarovky na malé napätie. 
Svetlo oranžovou farbou má energetická trieda C. Do nej patria najčastejšie menej účinné halogénové žiarovky na malé napätie. 
Do energetickej triedy D, označené sýto oranžovou farbou, spadajú najúčinnejší halogénové žiarovky na sieťové napätie a najúčinnejší obyčajné žiarovky. 
Najmenej úsporné sú úplne obyčajné vláknové žiarovky, na ktorých obale nájdete energetickú triedu E, ktorá je zaznačená červenou farbou. 
Okrem jednotlivých energetických tried je na štítku uvedený ešte jeden veľmi zaujímavý údaj a tým je spotreba v kWh za 1 000 hodín, čo je priemerné ročné svietenie v domácnostiach.


Energetický štítek

Copyright © 1990 – 2019 Rent.sk