Garantujeme vám najnižšie ceny! Ak rovnaký produkt nájdete niekde lacnejšie, dostanete ho od nás ešte lacnejšie! viac informacií

volajte 0233 456 390 až do 20:00 hod

0
Obľúbené produkty:
0

Nemáte žiadne obľúbené produkty.

Levy banner
Pravý banner
Kategórie

Čím nahradiť klasickú vláknovú žiarovku?

Dátum: 18.3.2014

Najlepšou náhradou klasickej žiarovky je žiarivka alebo LED žiarovka. Pri výbere nie je prioritný počet wattov, ale počet lúmenov.

Keď sa v októbri 1879 rozsvietila prvá vláknová žiarovka, vzbudilo to veľký rozruch. Dnes už svietenie berieme ako samozrejmosť, pričom ale starej edisonke už zvonia do hrobu. Kvôli jej veľkej energetickej náročnosti zakázala Európska únia jej výrobu a budúcnosť patrí kompaktným žiarivkám (označované aj ako úsporné žiarovky) a predovšetkým LED žiarovkám. Kvôli tejto zmene sa však mnohí pýtajú: Čím klasickú vláknovú žiarovku nahradím? Akú majú mať žiarivky a LED žiarovky wattáž?
 

Wattáž nie je najdôležitejšia

Predtým, keď ste potrebovali osvetliť lampičku, stačilo zájsť do obchodu a kúpiť žiarovkou s príkonom 60 alebo 40 W. Dnes už ale podľa počtu wattov nevyberajte. Hodnota wattov totiž uvádza len spotrebu energie a nevypovedá nič o konkrétnom množstve svetla, ktoré svetelný zdroj poskytne. Dnes sa v obchode bežne stretnete s klasickými a halogénovými žiarovkami, žiarivkami aj LED žiarovkami, ktoré majú rozdielny príkon, teda odlišný počet wattov, a napriek tomu budú všetky poskytovať rovnaké množstvo svetla.
 

Vyberajte podľa počtu lúmenov

To, čo je dnes pri výbere svetelného zdroja tým najdôležitejším údajom, je svetelný tok. Ten udáva celkové množstvo svetla, ktoré svetelný zdroj vyprodukuje do všetkých smerov za jednu sekundu. Svetelný tok sa značí v lúmenoch (lm) a platí, že čím viac bude mať svetelný zdroj lúmenov, tým bude svetlo viac svietiť. A počet lúmenov zistíte jednoducho. Hodnoty svetelného toku musia byť podľa zákona uvedené na škatuľke.
Ak napríklad potrebujete nahradiť klasickú 75W žiarovku, je nutné sa obzrieť po žiarivkách alebo LED žiarovkách, ktoré majú okolo 1 050 lúmenov, čo odpovedá príkonu medzi 14-18 W (záleží na konkrétnom type žiarivky alebo LED žiarovky). Pri náhrade starej vláknovej žiarovky je ale dobré pamätať, že žiarivky aj LED žiarovky postupne strácajú určité percento svojho svetelného toku, takže sa odporúča kúpiť zdroj s o niečo vyšším počtom lúmenov. Pri nákupe tiež pamätajte na farbu svetla. Nielen kvôli tomu, aby ste sa pri svietení cítili príjemne (viac sa dočítate v článku Ako vybrať správnu farbu svetla?), Ale aj kvôli tomu, že chladnejšia farba svetla pôsobí pri rovnakom výkone intenzívnejšie, než tá teplá. Keď vedľa seba postavíte zdroj s teplou bielou farbou (2 700 K) a zdroj s dennou bielou farbou (6 500 K), obe s výkonom 800 lm, tak tá chladnejšia sa vám bude zdať intenzívnejšia.

Copyright © 1990 – 2019 Rent.sk