Garantujeme vám najnižšie ceny! Ak rovnaký produkt nájdete niekde lacnejšie, dostanete ho od nás ešte lacnejšie! viac informacií

volajte 0233 456 390 až do 20:00 hod

0
Obľúbené produkty:
0

Nemáte žiadne obľúbené produkty.

Levy banner
Pravý banner
Kategórie

Aká by mala byť intenzita osvetlenia v jednotlivých miestnostiach?

Dátum: 27.3.2014

V článku sa dočítate, ako vypočítať, ako silnú žiarovku budete potrebovať k určitým činnostiam.

Radi si pred spaním čítate knižku, ale potom sa Vám občas stane, že vás z toho bolia oči? Dôvod je jednoduchý. V lampičke máte namontovaný svetelný zdroj, ktorý nemá dostatočnú intenzitu osvetlenia. Jednoducho povedané - svetlo málo svieti. 
 
Aby ste predišli takýmto problémom, je dobré vedieť, akú má žiarovka intenzitu osvetlenia, čiže takzvanú osvetlenosť. Tá sa udáva v luxoch (lx) a určuje, koľko svetelného toku dopadne na jeden meter štvorcový. A ako počet luxov zistiť? Pozrite sa na krabičku žiarovky, kde si prečítate počet lúmenov (označuje sa skratkou lm a sú jednotkou svetelného toku, viac sa dočítate tu) a potom už príde na rad jednoduchý výpočet: 1 lx = 1 lm / 1 m². Intenzita osvetlenia je teda závislá na veľkosti priestoru (čím viac metrov, tým viac lumenov, respektíve je najlepšie si zaobstarať viacero svietidiel). Vplyv má aj to, akú činnosť budeme pri svietení vykonávať. Nasledujúca tabuľka prezrádza, aká intenzita osvetlenia by zhruba mala byť v niektorých miestnostiach.
 
Druh priestoru, úlohy alebo činnosti  Intenzita osvetlenia (lx)
Schodisko 30
Chodba 70
Kúpeľňaa, WC 150
Kuchyňa, obývacia izba, jedáleň 250
Osvetlenie pre čítanie, písanie, drobné práce 750

Ďalšie faktory ovplyvňujúce osvetlenosť:

Na fakt, či bude v miestnosti dostatok svetla, má vplyv okrem počtu luxov tiež to, ako je miestnosť tmavá alebo svetlá. 

To ovplyvňuje:

  • rozloženie okien a dverí 
  • farba stien a podlahy, prípadne koberca
  • farba nábytku 
  • farba závesov a záclon
Berte na vedomie aj to, či žiarovka bude v priamom alebo nepriamom svietidle a ako vysoko nad podlahou bude osvetlenie umiestnené. Je jasné, že závesný luster, ktorý je stiahnutý nižšie nad stôl, nemôže plne osvietiť celú kuchyňu.

Copyright © 1990 – 2019 Rent.sk