Levy banner
Pravý banner
MENU
0 0,00
Nakupte ešte za 40
a dopravu máte ZADARMO.
MENU

Nepodceňujte správne osvetlenie miestnosti

Aktuality a oznámenia

Tatiana

Navrhnúť ideálne osvetlenie miestnosti nie je až tak jednoduché. Veľa totiž záleží na užívateľoch interiéru, a pretože vnímanie svetelnej pohody je individuálne, u jedincov sa môže líšiť.

Navrhnúť ideálne osvetlenie miestnosti nie je až tak jednoduché. Veľa totiž záleží na užívateľoch interiéru, a pretože vnímanie svetelnej pohody je individuálne, u jedincov sa môže líšiť.

Niekto preferuje intenzívne osvetlenie, iný má radšej intímnejšie. Starší ľudia so zhoršeným zrakom vnímajú priestor ako menej nasvietený častejšie ako mladší, záleží aj na farbe vymaľovania stien. Niektoré všeobecné pravidlá ale samozrejme platia. Správne navrhnuté osvetlenie urobí s ľudskou psychikou divy.
 
V byte s menšími oknami by sme sa mali vyvarovať tmavým farbám. Takto zariadený interiér pôsobí depresívne, musí sa v ňom tiež často svietiť aj cez deň. Inštalovanie svietidiel by sa malo zakaždých okolností riadne zvážiť. Napríklad stolovú alebo stojacú lampu je potrebné umiestniť tak, aby dopadajúce svetlo bolo dostatočné a pritom oslňujúca vnútorná strana svietidlá nebola vidieť.
 
Pri nepriamom osvetlení sa zatienené svetlo odráža od stien a stropu. Existujú rôzne možnosti nepriameho osvetlenia priestoru. Svetelný zdroj môže byť umiestnený do stropnej obruby, krycej lišty na stene, na lište na záclony alebo namontovaný do svietidiel osvetľujúcich steny alebo stropy. Svetelný zdroj by sa však mal vždy nachádzať v dostatočnej vzdialenosti od osvetľovanej plochy, aby mohol vrhať široký kužeľ svetla. Dôležité však je, aby sa nachádzal nad výškou očí. Svietidlá osvetľujúce stenu by sa mali na ňu montovať do výšky nad 170 cm.
 
V odborných publikáciách sa môžeme dočítať o vhodnej intenzite osvetlenia pre určitý druh činností alebo práce. Hodnoty udávané v luxoch si doma ťažko môžeme zmerať, niektoré základné rady ale všeobecne platia. Na čítanie je vhodná úsporná žiarovka alebo žiarivka s výkonom 60 alebo 75 W, do lampičky pri posteli stačí 40 až 60 W. Ale pozor! Klasická žiarovka zo svojho príkonu spotrebuje 95 % na teplo a len zvyšok na svetlo. Tienidlo lampy s žiarovkou 60 W sa zahreje až na teplotu 80 ° C, a preto ak si čítame pri stole s rozpálenou lampou kúsok od hlavy, ohrozujeme si zákonite svoje zdravie. Aj preto sa odporúča používanie žiariviek či úsporných žiaroviek, u ktorých teplota tienidlá dosahuje najviac 40 ° C. Nepodceňujme ani farbu osvetlenia. Tam, kde sa len výnimočne mieša svetlo denné a umelé, je najvhodnejšie používať teplé biele odtiene, ktoré sú oku v nočných hodinách najpríjemnejšie.

Autor článku:

Tatiana
Tatiana Špecialista zákazníckeho servisu

Tatiana nie je len špecialistkou zákazníckeho servisu, ale tiež fanúšikom moderného LED osvetlenia. Vo svojich článkoch vám poradí ako ušetriť elektrinu alebo ako správne vybrať žiarovku. Tiež vám poskytne množstvo tipov ako dokonale osvetliť váš dom aj záhradu.

Spýtajte sa na čokoľvek

Mariana

Poradím s výberom aj technickými zádrhelmi.

02 33 456 390(Po-Pia, 7-18:00 hod.)

Spýtajte sa
 

Copyright © 1994 – 2024 Donoci, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Info o spracovaní osobných údajov. i