Levy banner
Pravý banner
MENU
0 0,00
Nakupte ešte za 40
a dopravu máte ZADARMO.
MENU

História žiaroviek a osvetlenia

Aktuality a oznámenia

Tatiana

Od prvého zapálenia ohňa a využitia jeho svietivosti ľudstvo v zdrojoch svetla urobilo míľové kroky vpred. Vznik olejových lámp siaha až do starovekého Egypta a Mezopotámie (4000 - 3000 pred n.l.). Je teda jasné, že začiatky svietenia majú naozaj bohatú históriu.

Obdobie 3000 rokov pred naším letopočtom prinášalo prvé lampy slúžiace pre účely svietenia v obydliach ľudí. Materiálom k výrobe lampy bola predovšetkým keramika. Podobné tvary olejových lámp používali Rímania a Gréci. V Ríme sa používali najčastejšie ploché kahany, ich vrchná časť bola zdobená plastickými motívmi športových zápasov, mytologickými výjavmi, pohľadmi do remeselných dielní alebo erotickými prvkami.

Na ploché kahany používali v antike honosnejšie materiály, hlavne bronz, slonovinu a sklo. Lampy často vlastnili bohatšie rodiny, ktoré používali kahany v dômyselných zostavách v podobe zavesenia z niekoľkých kahanov na stojany alebo lustre. Existovali už aj lustre s niekoľkými desiatkami kahanov a misiek. Knôt olejovej lampy sa o mnoho rokov neskôr stal vzorom pre nové svietidlo - sviečku.

 
Ale na ten pravý zázrak techniky si ľudia museli počkať do roku 1881. Elektrické svetlo, ktoré s konečnou platnosťou prekonalo tmu, bolo objavené omnoho skôr. Tým zázrakom bol elektrický oblúk, ktorý zahorel medzi uhlíkovými elektródami Jabločkovových a Križíkových oblúkoviek.
 
 
 
Na Prvom medzinárodnom elektrotechnickom kongrese a výstave v Paríži roku 1881 Križíkova oblúkovka s diferenciálnym regulátorom ešte získala celosvetového uznania, zlatú medailu, ale zároveň bola aj odmenou na rozlúčku. Na zmienenej výstave sa do cesty oblúkovkám postavil nový elektrický zdroj – žiarovka.

 

Kúsok slnka v sklenenej banke

Novinku v svietení sprevádzalo od začiatku ohováranie. Lékari upozorňovali na vznik očných chorôb pri svietení žiarovkou. Anglické dámy sa sťažovali, že ich koža vyzerá v elektrickom svetle blede. Ďalší vyvolávali strach z črepín pri rozbití sklenenej banky žiarovky. To všetko rozvoju žiarovky neprospievalo.

Na nový vynález tak spočiatku všetci hľadeli skrz prsty. Jediný, kto na tejto kampani profitoval, boli kozmetické firmy, ktoré vzápätí produkovali prípravky dodávajúce ženám pod žiarovkami opäť ich svieži pôvab.
 
 
                                                                                                                                                                                          T. A. Edison 

                                                                                  

Edison alebo Göbel?

Prvé rozsvietenie žiarovky sa viaže k roku 1879, kedy žiarovka svietila 40 hodín. V školách sa často dozviete, že vynálezcom žiarovky nie je nikto iný ako Thomas Alva Edison. Za prvého vynálezcu žiarovky, ale považujeme nemeckého hodinára Heinricha Göbela žijúceho v USA. Jeho žiarovka v podobe voňavkového flakóna s bambusovým vláknom svietila už v roku 1854 až 220 hodín pri meranom svetelnom výkone 1 lm/W. Na tú dobu to byl zázrak, keďže T. A. Edison o 25 rokov neskôr dosiahol len 100 hodín elektrického svetla. Göbela experimentovanie finančne vyčerpalo, a preto nemohol prihlásiť svoj objav k patentovaniu. Peniaze, slabý prúd Voltových stĺpov aj neznalosť angličtiny mu zabránili vhodne komerčne využiť "svietiace voňavky". 

 

Nedávna história vývoja žiaroviek

Ešte v 40. rokoch dvadsiateho storočia existovalo mnoho domácností, ktoré si nemohli dovoliť luxus elektrického svetla a používali petrolejové lampy. V 40. rokoch 20 storočia sa upravuje výkon a zmenšuje sa tvar žiarovky, tie sa osádzajú päticou, ktorá prispela k rozvoju osvetlenia v podobe lámp a lustrov.

Za svetlo budúcnosti bolo považované studené výbojové svetlo. Nastupovali halogénové a xenónové žiarovky. A doba LED žiaroviek prišla na prelome tisícročí. V súčasnosti sú LED žiarovky najlepším možným svetelným zdrojom. Sú lacné, úsporné, majú dlhú životnosť. Kam sa ale vývoj bude uberať a čím budeme svietiť v budúcnosti, to čas ešte len ukáže.

Autor článku:

Tatiana
Tatiana Špecialista zákazníckeho servisu

Tatiana nie je len špecialistkou zákazníckeho servisu, ale tiež fanúšikom moderného LED osvetlenia. Vo svojich článkoch vám poradí ako ušetriť elektrinu alebo ako správne vybrať žiarovku. Tiež vám poskytne množstvo tipov ako dokonale osvetliť váš dom aj záhradu.

Spýtajte sa na čokoľvek

Mariana

Poradím s výberom aj technickými zádrhelmi.

02 33 456 390(Po-Pia, 7-18:00 hod.)

Spýtajte sa
 

Copyright © 1994 – 2024 Donoci, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Info o spracovaní osobných údajov. i