Garantujeme vám najnižšie ceny! Ak rovnaký produkt nájdete niekde lacnejšie, dostanete ho od nás ešte lacnejšie! viac informacií

volajte 0233 456 390 až do 18:00 hod

0
Obľúbené produkty:
0

Nemáte žiadne obľúbené produkty.

Levý banner
Pravý banner
Kategórie

História a súčasnosť LED osvetlenia

V minulosti sa ľudia spoliehali len na svetlo slnečného svitu. Akonáhle sa slnko skrylo za obzor, jediným možným zdrojom svetla bol oheň. Táto doba je našťastie preč. Dnes sa sústredíme na LED svietenie. A aj keby sa mohlo zdať, že sa jedná o novodobé osvetlenie, majú už LEDky celkom zaujímavú históriu.

História osvetlenia

Prvé pokusy žhavenia materiálu pomocou priechodu elektrického prúdu je možné datovať už od roku 1802, teda do obdobia dlho pred tým, než sa Thomas Alva Edison vôbec narodil. V tej dobe sa anglický chemik a experimentátor Humphry Davy (1778–1829), ktorý si na zoznam svojich objavov pripisuje napríklad vynález fotografovania, zaoberal elektrochemickými javmi a objavil tzv. elektrický oblúk.

 

Pokrok plynul ďalej

Prvá LED dióda bola objavená v roku 1927 Olegom Vladimirovichom Losevom, jednalo sa predovšetkým o laboratórnu a krátkodobú diódu s malým potenciálom pre využitie. Využil poznatky a objavy vedca Henryho Josefa Rounda, ktorý už v roku 1907 zistil, že anorganické látky po elektrickom vybudení produkujú svetlo a ako prvý tak skúmal elektroluminiscenciu polovodičov.  

Prvú praktickú diódu s viditeľným spektrom vyvinul v roku 1962 Nick Holonyak mladší. K jej praktickému uplatneniu v červenom spektre došlo až v roku 1968 v kalkulačke HP.

 

Po zmenšení a mnohých farebných variantoch, predovšetkým japonského elektroinžiniera Shuji Nakamura, vynálezcu modrého LED svetla, dochádza k predstaveniu prvých masovo použiteľných LED žiaroviek okolo roku 2009, kedy samotné LED diódy dosahujú v laboratóriách hodnoty viac ako 100 lm/W.

Vynálezca modrého LED svetla obdržal za svoj objav len 200 dolárov, zatiaľ čo firma Nichia Corporation, pre ktorú pracoval, generovala zisk v miliardách dolárov. Japonský elektroinžinier ale nikdy nepodpísal dohodu o mlčanlivosti, a tak, keď v roku 2001 žaloval svojho bývalého zamestnávateľa, uznali mu japonské súdy najvyššie odškodnenie v histórii vo výške 8,1 miliónov dolárov.

 

Čo je LED?

LED (z anglického Light-Emitting Diode = dióda emitujúca svetlo).

Svetlo vyžarujúce LED diódou je elektronická polovodičová súčiastka obsahujúca prechod P-N. Ako si to vysvetliť? Ak prechádza prechodom elektrický prúd v priepustnom smere, prechod vyžaruje (emituje) nekoherentné svetlo s úzkym spektrom. Môže emitovať aj iné druhy žiarenia. Tento jav je spôsobený elektroluminiscenciou.

Pásmo spektra žiarenia diódy je závislé na chemickom zložení použitého polovodiča. LED sú vyrábané s pásmami vyžarovania od skoro ultrafialových, cez rôzne farby viditeľného spektra, až po infračervené pásmo. Pretože nie je možné priamo emitovať biele svetlo, pravé biele LED využívajú luminofor. Luminofor je látka schopná pohlcovať energiu a následne ju vyžarovať vo forme bieleho svetla. Tento objav urobil tiež japonský inžinier Nakamura, ktorý neskôr implementoval aj biele LED osvetlenie.

 

Nech je svetlo

Vidíte, LED svietenie si prešlo peknou cestou vývoja. Pritom to najmladšie, biele svetlo, je s nami ani nie 20 rokov od objavu a už obsadilo doslova všetky miesta v našej domácnosti, garážach aj komerčných priestoroch.

 

LED žiarovky sa stávajú čím ďalej, tým viac dostupnejšími a ekologicky prijateľnejšími. Sú poháňané jednosmerným prúdom, na rozdiel od Edisoniek.

Úspornosť, extrémne vysoká životnosť, okamžitý nábeh LED svitu a na základe minimálneho zahrievania, tiež absencia nebezpečia popálenia – s týmito výhodami ste určite už zoznámení.

Viete ale, že LED osvetlenie vás môže v lete uchrániť pred obtiažnym hmyzom alebo nákupom skazeného jedla?

Boli vykonané testy, ktoré odhalili, že modré LED svetlo preukázatelne napomáha udržovať jedlo čerstvé. Podľa štúdií singapurskej univerzity z roku 2015, má modré svetlo veľmi intenzívne antibakteriálne účinky.

To už predsa za nákup kvalitných LED žiaroviek aj LED osvetlenia stojí, nemyslíte?

Súvisiaci tovar

Copyright © 1990 – 2019 Rent.sk