Garantujeme vám najnižšie ceny! Ak rovnaký produkt nájdete niekde lacnejšie, dostanete ho od nás ešte lacnejšie! viac informacií

volajte 0233 456 390 až do 20:00 hod

0
Obľúbené produkty:
0

Nemáte žiadne obľúbené produkty.

Levy banner
Pravý banner
Kategórie

Ako vybrať vhodnú žiarovku

Zaobstarali ste si nové osvetlenie do domácnosti, ale k jeho funkčnosti Vám stále niečo chýba? Výber žiarovky nie je nadľudská úloha, avšak je potrebné si ho riadne premyslieť.

Zaobstarali ste si nové osvetlenie do domácnosti, ale k jeho funkčnosti Vám stále niečo chýba? Výber žiarovky nie je nadľudská úloha, avšak je potrebné si ho riadne premyslieť. Rozhodnete sa pre volfrámovú klasiku, LED žiarovku alebo zvolíte inú variantu? Je potrebné vziať do úvahy, kde bude osvetlenie umiestnené, aký závit a veľkosť musí žiarovka mať a tiež ďalšie parametre.

Výber typu žiarovky

Klasické žiarovky

Fungujúce na princípe zahrievania volfrámového vlákna (preto sú niekedy nazývané volfrámové žiarovky). Po vygenerovaní svetla majú obrovský príkon, ktorý sa z veľkej časti mení v nepotrebné teplo. Na svetlo sa premení menej ako 10% energie, viac teda kúri, než svieti. Medzi ich výhody patrí okamžitý nábeh na 100% svietivosť. Životnosť týchto žiaroviek sa pohybuje okolo 1000 - 2000 hodín. Predaj a dovoz týchto žiaroviek je však v EÚ zastavený, zakúpiť sa dajú len s označením tepelné zdroje / články, prípadne ako žiarovky pre priemyselné osvetlenie.

Halogénové žiarovky

Vďaka halogénovým prvkom vydržia vyššiu teplotu. Toto zahrievanie môže dosiahnuť až 250 ° C, je preto nutné ich používať na dobre vetraných miestach. Zvyčajne bývajú tiež kryté, aby sa o ne nemohol nikto spáliť. Majú o cca 30% menší príkon oproti bežným žiarovkám, okamžitý nábeh a sú stmievateľné. Životnosť je udávaná v rozsahu 2000 - 3000 hodín.

Úsporné žiarovky

Fungujú na princípe žiarivkových trubíc - pary ortuti v nej obsiahnuté produkujú elektrický výboj. Ultrafialové žiarenie sa potom premení luminofórom na svetlo. Úsporným žiarivkám nevadí časté vypínanie a zapínanie, avšak majú pomalý nábeh. Oproti klasickým žiarovkám majú o 80% nižšiu spotrebu energie. Medzi nevýhody patrí obsah ortuti v žiarovkách, pri manipulácii s žiarovkami teda postupujte opatrne. Životnosť sa uvádza v rozmedzí 6000 - 15 000 hodín.

LED žiarovky

Sú trendom poslednej doby, nie je sa však čomu diviť. Nielenže majú 100% nábeh a svietivosťokamžite po zapnutí, nevadí im časté zapínanie a vypínanie, ale na rozdiel od klasických žiaroviek vydávajú omnoho menej tepla (spotrebovanú energiu nepremenia na toľko tepelnej energie) a celkovomajú nízku spotrebu elektrickej energie, čím šetria našu peňaženku. Sú šetrné k životnému prostrediu - neobsahujú olovo, ortuť ani iné toxické látky. Životnosť LED žiaroviek je cca 25 000 hodín.

Svetelný tok

Jedným z najdôležitejších parametrov pri výbere žiarovky je svetelný tok udávaný v lúmenoch (lm). Jedná sa o svetelný tok energie, vyžiarený zdrojom svetla za 1 sekundu. U vláknových žiaroviek sa orientujeme podľa príkonu udávanom vo wattoch (W). Uvedieme si príklad s hodnotami príkonu a ekvivalentnými hodnotami v lúmenoch.
 
 Typ žárovky  Klasická  Halogenová   Úsporná LED 
 Příkon     60W 50W  14W  8W 
 Světelný tok  710lm 710lm  710lm  710lm 

Farba svetla

Ďalšiu veľkú úlohu pri výbere zohráva teplota svetla, meraná v Kelvinoch (K). V praxi sa všakstretávame s priamym farebným rozdelením (studená biela, denná biela, teplá biela). Záleží teda na miestnosti, kam žiarovku umiestnime. Studené svetlo (cca 6500K) použijeme pre osvetlenie pracovní a kancelárií, pretože zvyšuje našu efektivitu a pôsobí povzbudzujúcim dojmom. Naopak teplá biela (cca 3000K) sa hodí do obývacích priestorov, kde na nás pôsobí príjemným a pohodlným dojmom.
Prirodzená biela (cca 4500K) zase znižuje napätie v očiach, potláča pocity úzkosti a celkovo pôsobí na našu pohodu.

Pätica

Výberu pätice sme sa nedávno venovali v samostatnom článku tu.

Spotreba energie

Čo si budeme hovoriť, ekonomická stránka veci je jednou z najdôležitejších a preto ju nebude ignorovať. Spotrebu elektrickej energie si môžeme celkom ľahko vypočítať z príkonu žiarovky, z doby, počas ktorej je žiarovka pripojená do siete a aktuálnej ceny za elektrinu.
Príkon vynásobíme dobou a následne cenou elektriny

100W x 24hod x 5Kč = 12Kč

Tabuľka pre prehľad
 Typ žiarovky  Klasická Úsporná  Halogénová  LED 
 Obstarávacia cena  15Kč 85Kč  139Kč   250Kč
 Životnosť  1 000hod 2 000hod  6 000hod  15 000hod 
 Príkon  60W 40W  15W  9W 
 Cena (za rok) 2 674Kč  2 117Kč   913Kč 631Kč 

Teraz si už stačí len rozkliknúť náš e-shop a vybrať si žiarovku priamo pre Vás!

Súvisiaci tovar

Copyright © 1990 – 2019 Rent.sk