Garantujeme vám najnižšie ceny! Ak rovnaký produkt nájdete niekde lacnejšie, dostanete ho od nás ešte lacnejšie! viac informacií

volajte 0233 456 390 až do 20:00 hod

0
Obľúbené produkty:
0

Nemáte žiadne obľúbené produkty.

Levy banner
Pravý banner
Kategórie

Čo je index podania farieb?

Na krabičke každého svetelného zdroja musí byť uvedená hodnota Ra, ktorá označuje index podania farieb, čiže informáciu o tom, ako pri umelom osvetlení vidíme farby. Aká hodnota Ra je teda nutná?

V našej poradni ste sa už dočítali ako vybrať správnu farbu svetla čiže do akých miestností sa hodia teplá biela, chladná biela a denná biela farba. Jednotlivé typy farieb odlišuje počet kelvinov, pričom tento údaj musí byť uvedený na škatuľke každého svetelného zdroja. Rovnako tak sa na obale musíte dočítať, aká je hodnota Ra čiže aký má konkrétny svetelný zdroj index podania farieb. Je nutné pritom poznamenať, že farebné podanie nezávisí na farbe svetla.

Najlepšie farby dosiahente pri svietení klasickou a halogénovou žiarovkou

Index podania farieb určuje, ako pri svietení určitého svetelného zdroja vidíme rôzne farby osvetlených predmetov v miestnosti. Index sa značí skratkou Ra a jeho hodnota je od 0 do 100. Keď je Ra 100, sú farby vidieť najlepšie. So znižujúcou sa hodnotou potom dochádza k farebnému skresleniu a ak je hodnota Ra nulová, znamená to, že už farby vôbec nie je možné rozoznať. 
 
Ak nechcete byť vo svojom dome či byte farebne zmätení, doporučujeme vám, aby vami vybraný svetelný zdroj mal Ra aspoň 80. Navyše podľa normy nesmie byť vo vnútorných miestnostiach, kde sa ľudia dlhodobo zdržiavajú, Ra nižší ako 80. 
Keď sa pohybujete vonku pri slnečnom svetle, je Ra 100. Rovnako dobre možno vidieť farby tiež pri svietení klasickou vláknovou žiarovkou a halogénovou žiarovkou
 
LED žiarovky a kompaktné žiarivky čiže úsporky majú index podania farieb o niečo horšie. Ra u nich dosahuje hodnôt 80 až 90. U veľmi kvalitných a samozrejme drahších LED žiaroviek je farebné podanie vylepšené, hodnota Ra je až 95.

Copyright © 1990 – 2019 Rent.sk