Levy banner
Pravý banner
MENU
0 0,00
Nakupte ešte za 40
a dopravu máte ZADARMO.
MENU

Časté otázky k solárnej energii

Exteriér
Odpovedal:
TatianaTatiana

Odpoveď:

Článok odpovie na najčastejšie otázky, ktoré si ľudia zisťujú k solárnej energii. Tá je vhodná pre všetkých ktorí chcú väčšiu energetickú nezávislosť a väčšiu sebestačnosť, ktorí chcú znížiť účty za energie.

Pre tých čo chcú vlastný čistý ekologický zdroj elektriny a chcú sa tak poistiť proti rastu cien energií je energia získaná pomocou solárnych panelov tou správnou voľbou. V prípade, že stále váhate, sme si pripravili odpovede na tie najčastejšie otázky. 

1. Aká je záruka na solárne panely?

Záruka na solárne panely zakúpené na e-shope rent.sk je 12 rokov. Na výkon panelu poskytujú výrobcovia záruku 25 rokov. Po tejto dobe by výkon fotovoltaických panelov nemal byť nižší než 80% nominálneho výkonu. Životnosť fotovoltaických panelov je potom minimálne 25 rokov.

2. Je pre inštaláciu strešnej fotovoltaickej elektrárne vyžadované stavebné povolenie?

Stavebné povolenie alebo len ohlásenie stavebnému úradu? Dve otázky, dve možnosti využitia a obidve správne.

Stavebné povolenie je potrebné v prípade ak fotovoltalická elektráreň na vašej streche nebude slúžiť pre vašu spotrebu, ale na distribúciu do verejnej energetickej siete. Vtedy sa totiž mení a rozširuje účel stavby oproti účelu na ktorý bola pôvodná stavba povolená a následne skolaudovaná (stavba sa môže stať na polyfuknčnou).

Ohlásenie stavebnému úradu postačí v prípade ak fotovoltalická elektráreň na vašej streche podstatne nemení vzhľad stavby, nezasahuje sa do nosných konštrukcií stavby, nemení spôsob využívania stavby a neohrozujú sa záujmy spoločnosti ale slúži len na pokrytie vašej spotreby a len prípadné prebytky sú distribuované do siete.

3. Ako je to s výkupom energie?

Prebytky elektrickej energie vznikajú, ak je výroba z fotovoltaického systému vyššia než momentálna spotreba. Zvoliť si môžte medzi dvoma formami predaje vyrobenej energie. Jednoduchšou a istejšou variantou je tzv. priamy predaj (výkupná cena) s pevnými výkupnými cenami, kedy výrobca energie dodáva všetku elektrinu do siete distribútora za pevné ceny.

Druhá, výhodnejšia varianta  je vhodná hlavne pre objekty so spotrebou elektriny behom dňa. Energia zo solárnych panelov je prioritne použitá pre vlastnú potrebu a až prebytky výroby FVE sú dodávané do siete a predávané inému odberateľovi.  Podmienkou je zmluva o pripojení malého výrobného zdroja a inštalácia virtuálnej batérie. Výrobca dostane zaplatené za všetku vyrobenú energiu (na základe odpočtu domáceho fakturačného elektromeru).

4. Potrebujem licenciu na výrobu elektriny?

Nie, fotovoltaické zdroje do 10kW je možné prevádzkovať bez licencie. Podmienkou je inštalácia takého zariadenia, ktoré zabráni dodávke prebytkov do siete.

5. Ako pracuje solárna elektráreň s batériou?

Energia zo strechy prúdi dvoma gumovými káblami do striedača, ktorý premieňa jednosmerný prúd na striedavý (prúd v zásuvke), aby ho mohli ihneď spotrebovať domáce spotrebiče. Striedač je zároveň prepojený s batériou, kam sa elektrina automaticky uloží v prípade, že sa v danú chvíľu nespotrebovala.

6. Fotovoltaické batérie, aké to sú?

Klasické olovené batérie môžeme pokojne označiť ako technologicky prekonané, ale rozhodne nie zlé. Ak ste si ich práve nechali nainštalovať do domu, máte pred sebou niekoľko rokov spoľahlivej a ekonomickej prevádzky. Olovené batérie  nie je možné vybiť pod 50 %.

Batérie skrátene označované ako Li-ion ponúkajú momentálne najvyššiu pridanú hodnotu zo všetkých na trhu. Oproti starším typom obyčajne ponúka vyššiu využiteľnú kapacitu a veľký počet nabíjacích cyklov, to všetko pri malej veľkosti batérií. Nevyžadujú formátovanie kapacity pred prvým použitím, netrpia, pokiaľ sú dlho nabité, a nemajú ani sklony k samovoľnému vybíjaniu.

7. Aká je priestorová náročnosť fotovoltaického systému?

Fotovoltaické panely s výkonm 1 kWp, zaberú približne 6 m2 šikmej strechy.

8. Koľko solárnych panelov potrebujem?

1 kWp (1000 Wp) solárnych panelov dokáže vyrobiť cca 980 kWh elektrickej energie ročne. Zaokrúhliť môžeme túto hodnotu na 1000 kWh/kWp/rok a pre toto množstvo získanej elektriny potrebujeme cca 6,1 m2 plochy vyššie zmienených panelov. Rozmery solárnych panelov sú uvedené na e-shope. Každopádne rátajme, že solárny panel má veľkosť  1,1mx 1,9m, jeho plocha je teda 2,1 m2. Znamená to, že pre daný výkon by sme potrebovali 3 panely, aby sme mali 980 kWh elektrickej energie ročne.

Výkon fotovoltaickej elektrárne na streche domu by nemal byť vyšší ako 10 kWp, keďže na elektrárne do tohoto výkonu sa nevzťahuje povinnosť zaistiť si na jej prevádzku licenciu.

Neviete si rady? 

V tabuľke vidíte orientačný výkon fotovoltaickej elektrárne voči vyrobenej energii za rok a nutné potreby plochy panelov na získanie takého množstva energie. 

Ak potrebujeme 5 kWp fotofoltaickej energie, aby sme pokryli ročnú spotrebu energie dosahujúcu 4900 kWh, je potrebné nainštalovať 30,5 mpanelov. Ak máme panel s rozmermi 1x2m, je jeho plocha 2m2. Pre 30,5 m2  teda potrebujeme 15 panelov.



Autor článku:

Tatiana
Tatiana Špecialista zákazníckeho servisu

Tatiana nie je len špecialistkou zákazníckeho servisu, ale tiež fanúšikom moderného LED osvetlenia. Vo svojich článkoch vám poradí ako ušetriť elektrinu alebo ako správne vybrať žiarovku. Tiež vám poskytne množstvo tipov ako dokonale osvetliť váš dom aj záhradu.

Spýtajte sa na čokoľvek

Mariana

Poradím s výberom aj technickými zádrhelmi.

02 33 456 390(Po-Pia, 7-18:00 hod.)

Spýtajte sa
 

Copyright © 1994 – 2024 Donoci, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Info o spracovaní osobných údajov. i